Facebook Google+ Twitter

Do kina czy na film? Lipno zaprasza na 6. edycję festiwalu "Pola i inni"

W ostatnich kilku latach w kinie daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie okresem lat 20. i 30. minionego wieku. Ikoną tego okresu w Polsce jest m.in. Pola Negri. Nieme filmy z jej udziałem przeżywają prawdziwy renesans. Lipno, rodzinne miasto aktorki, zaprasza na przegląd jej filmów.

Dla miłośników starego, niemego kina i szalonych lat dwudziestych mamy dobre informacje, mianowicie już niedługo w Lipnie (koło Torunia) odbędzie się szósta edycja festiwalu pt. „Pola i inni”. Podczas imprezy można obejrzeć stare filmy z udziałem gwiazdy Hollywood, mi.in.: „Oczy mumii Ma” czy „Madame Dubarry”. Oczywiście pokazom filmów towarzyszy taper „na żywo”.

Zastanawiamy się, co skłania ludzi do powrotu do tamtego okresu i chyba znamy odpowiedź. Współczesnym znudziła się kultura masowa. Młodzi ludzie szukają czegoś nietypowego, oryginalnego. Okres lat 20. i 30. ubiegłego wieku nie bez powodu nazywany jest okresem szalonych lat. Kino nieme ma w sobie coś tajemniczego i zarazem niezwykłego. Dziś filmy typu „Ciacho” nie pokazują dosłownie nic, poza brakiem talentu i rozumu. W filmach niemych aktorzy pokazują to, co chcą powiedzieć za pomocą gestów i mimiki twarzy, co dla większości dzisiejszych pseudo aktorów byłoby jak mniemam niemożliwe.

Co prawda fabuła takich filmów nie była jakoś szczególnie rozbudowana, ale mogliśmy podziwiać znakomitą grę aktorską. Atmosferę pokazów sprzed kilkudziesięciu lat, które zapewne pamiętają nasi dziadkowie znakomicie oddaje lipnowski festiwal „Pola i inni”. Przegląd organizowany jest już od 6 lat w rodzinnym mieście Apolonii Chałupiec. Celem festiwalu jest ożywienie legendy kina niemego i przypominanie, że jedna z największych gwiazd Hollywood pochodzi z Polski, z Lipna.

Przegląd organizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne z prezesem Dorotą Łańcucką odbędzie się dopiero pod koniec maja, dlatego dla tych, którzy nie mają tyle cierpliwości, aby czekać taki długi okres czasu, polecamy belgijsko-francuski film pod tytułem „Artysta”, którego najlepszą recenzja są przyznane mu Oscary, które mówią same za siebie. Film ten powinien wprawić was w nastrój tamtych lat, zaś prawdziwych koneserów kina zapraszamy do Lipna na festiwal. Więcej informacji na temat przeglądu znajda państwo na oficjalnej stronie www.polanegri.pl

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.