Facebook Google+ Twitter

Do kogo przemówi Bóg?

"Bóg mówi słowo" w reżyserii Jerzego Englerta, w wykonaniu studentów z Akademii Teatralnej w Warszawie, to jedno z najlepszych przedstawień dyplomowych zaprezentowanych na tegorocznym Festiwalu Szkół Teatralnych.

 / Fot. Kuba Skorża, materiały prasowe TeatruSpektakl opiera się na połączeniu Sędziów i Klątwy Stanisława Wyspiańskiego, a służy to podkreśleniu równoległości tekstów i przenikania się wartości chrześcijańskich i judaistycznych w świecie. Niezależnie od wiary każdy człowiek próbuje podjąć dialog z Bogiem i to jest właśnie osią spektaklu-relacja miedzy Bogiem a człowiekiem.

Sprzeniewierzenie się prawom i zasadom religii zawsze prowadzi do katastrofy. Romans z księdzem, dzieciobójstwo, związek wbrew zgodzie rodziców, czyli wydarzenia, które dzieją się w każdej gromadzie, niezależnie do tego jaką wiarę się wyznaje. Spektakl jest obrazem konfrontacji i buntu. Bohaterowie oczekują od Boga podpowiedzi i interwencji w ziemskim wymiarze. Nie słyszą jednak jego głosu, nie potrafią dostrzec wskazówek od Niego. Jak poradzą sobie z oczekiwaniem na Jego słowa?


Scenografia zredukowana do minimum nie odciąga uwagi widza i pozwala skupić się na grze aktorskiej. Ciemne ściany, mroczny nastrój, zapalone świeczki, czyli klimat prosto z dramatów Wyspiańskiego.

Spośród grupy warszawskich studentów na szczególne uznanie zasługuje Weronika Nockowska i Szymon Nowak, którzy według mnie stworzyli najbardziej wyraziste charaktery tego przedstawienia, a ich gra przekonuje, przyciąga uwagę.

Rzadko zdarza się, aby dramaty Wyspiańskiego zostały przedstawione w sposób prosty, łatwy w odbiorze. Englertowi się to udało i to znaczący atut tego przedstawienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.