Facebook Google+ Twitter

Do końca 2007 r. powstanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Jeszcze w tym roku powstanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 1 czerwca Senat wprowadził i przyjął poprawki do ustawy dotyczącej powstania tego centrum.

W trakcie ostatniej sesji plenarnej, senatorowie uznali, że przyjęcie ustawy o powołaniu NCBiR pomoże lepiej zarządzać badaniami naukowymi w Polsce. Jak dowiedział się dziennikarz Wiadomości24.pl centrum będzie zarządzać, kooperować i koordynować badaniami w już istniejących polskich ośrodkach badawczych. Centrum będzie posiadać osobowość prawną i sprawować pieczę nad projektami mającymi strategiczne znaczenie dla polityki naukowej i innowacyjnej państwa (co daje centrum możliwość do dokonywania czynności prawnych samodzielnie i we własnym imieniu). NCBiR będzie nadzorowało projekty mające znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego kraju.

- Naniesione poprawki miały jedynie charakter uściślający. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Niestety, ustawa nie określa jasno priorytetów przeprowadzania badań - zaznacza Adam Biela, senator, zastępca przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Koszty doświadczeń to kwoty sięgające 100 milionów złotych, więc są ważnym elementem gospodarki i budżetu Polski - dodaje Biela.

Jednak - zdaniem Bieli - brak w ustawie zapisów o znaczeniu dla Polski poszczególnych rodzajów badań, może przysporzyć problemów z przydzielaniem na nie środków finansowych. Zdaniem senatora możemy się spodziewać, że we wrześniu projekt ustawy z poprawkami zostanie przyjęty przez Sejm. - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie zajmowało się jedynie badaniami o charakterze stosowanym. Przewidywane jest też stworzenie drugiej instytucji zajmującej się badaniami podstawowymi - zdradza senator Biela.

Zdaniem senatora powołanie centrum to pomysł na skuteczne zarządzanie i funkcjonowanie ośrodków badawczych w Polsce oraz przeprowadzanych przez nie analiz. Bez przeprowadzania takich doświadczeń mogłoby nie być podstaw do przeznaczenia pieniędzy z budżetu państwa na dalszą realizację konkretnych projektów badawczych. Jeśli centrum zadecyduje, że dane badania nie przyniosą wymiernych skutków dla innowacyjnego, cywilizacyjnego i gospodarczego rozwoju Polski, to dany instytut zostanie pozbawiony środków na finansowanie dalszych badań. W praktyce oznacza to konieczność opiniowanie poszczególnych badań przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No i to jest porządny tekst :). +

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratulacje, kolejny tekst w PI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.