Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9021 miejsce

Do kościoła na drinka

Niedzielne popołudnie, wchodzimy do kościoła, wewnątrz rozbrzmiewa muzyka, widać tłum ludzi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zamiast „Ave Maria” słyszymy „Whiskey in the Jar”. W miejscu gdzie kiedyś był ołtarz znajduje się barek, a na ambonie siedzą ludzie popijający Guinnessa.

W londyńskim O'Neill's pub na Muswell Hill. Fot. Bożena Zajiczek / Fot. Bożena Zajiczek Kościoły przekształcone w puby, bo o nich mowa, to codzienność w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wykorzystuje się do nich nieużywane kościoły, które po dekonsekracji (czyli oficjalnym "odświęceniu" kościoła) wystawiane są na sprzedaż, a ich dalszy los zależy od nowego właściciela. Najczęściej przekształca się je w mieszkania, sklepy, a także puby.
Przykładem takiego niecodziennego sposobu zagospodarowania kościoła może być pub „The Church” w Dublinie. XVIII-wieczny kościół St. Mary zamknięto w 1964 roku, po czym przez jakiś czas znajdował się w nim sklep, a w 1997 zakupił go John Keating, przekształcając go w pub. W 2007 budynek przeszedł w ręce milionera, który dogłębnie go odrestaurował, tworząc na piętrze restaurację, w środku bar, w podziemiach night club, a na zewnątrz taras do barbeque. Mimo, iż obecne zagospodarowanie odbiega od pierwotnego zamysłu świątyni, wystrój w dużej mierze pozostał ten sam: w kościele zachowano zabytkowe organy, okna zdobione są barwnymi witrażami.
Barek w pubie "The Church". Fot. Bożena Zajiczek / Fot. Bożena ZajiczekWewnątrz pubu "The Church" w Dublinie. Fot. Bożena Zajiczek / Fot. Bożena ZajiczekW Wielkiej Brytanii taki pub znajdziemy w większości dużych miast. W Londynie najsłynniejszym jest pub O'Neills na Muswell Hill.
Niedawno pojawił się jednak odwrotny trend. Jesienią ubiegłego roku w szkockim Carinish zamknięto pub i zdecydowano, że zostanie on przekształcony w kościół. Budynek nabył Wolny Kościół Szkocji za 395.000 funtów. - Mamy nadzieję, że budynek stanie się jak najszybciej miejscem kultu. Niektórym może wydawać się, że to dziwne posunięcie. Wręcz przeciwnie. Tak się stało już w wielu miejscach, gdzie restauracje czy salony gier zostały przekształcone w świątynię - powiedziała przedstawicielka lokalnych władz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ifgdkcf
  • ifgdkcf
  • 13.07.2011 11:57

1vJpma <a href="http://qzuwkvzxsfqp.com/">qzuwkvzxsfqp</a>, [url=http://kdwelvpnstug.com/]kdwelvpnstug[/url], [link=http://xdutlntbvjpc.com/]xdutlntbvjpc[/link], http://aloirpmrpovg.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Normalnie to kretyństwo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to ktoś słusznie kiedyś zauważył, Wielka Brytania zawsze była i nadal jest jakieś 50 lat przed resztą Europy, jeśli chodzi o rozwój w wielu dziedzinach. Więc kto wie, może faktycznie i do nas to przywędruje.

"Oby niedługo w Polsce kościoły świeciły takim pustkami, co by trzeba je było sprzedawać" - no, biorąc pod uwagę ostatnie wyczyny kurii w Poznaniu (afera wokół szkół na Głogowskiej), to jesteśmy na najlepszej drodze, żeby właśnie tak się stało. Zwłaszcza że sporo ludzi utożsamia Kościół z wiarą i gdy działania Kościoła im się nie podobają, przestają praktykować. Ale to już zupełnie inna i raczej osobista sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby niedługo w Polsce kościoły świeciły takim pustkami, co by trzeba je było sprzedawać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W jakim sensie " pomysł " ? Najpierw właściciel musi chcieć sprzedać. Chyba, że chodzi o tworzenie "od zera" pubów w stylu "kościelnym". Wątpię, żeby ktoś zaryzykował :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.05.2009 17:11

Rewelacyjny pomysł.
Oby szybko przywędrował do Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.