Facebook Google+ Twitter

Do obchodów bitwy pod Monte Cassino pozostało 114 dni...

Współautorzy: Adam Lutostański

"Jak długo będziemy się jeszcze tu spotykać i dyskutować o tym, że niszczeje polski cmentarz na Monte Cassino?" - pytała senator Borys Damięcka na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą.

 / Fot. PAP/JACEK TURCZYKDziś odbyło się kolejne posiedzenie senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami, którego głównym punktem była kwestia cmentarza na Monte Cassino, jego remontu i przygotowań do obchodów.

Do uroczystych obchodów 65. rocznicy bitwy pozostało 114 dni, a cmentarz jest wciąż w fatalnym stanie. O generalnym remoncie mówi się od ponad roku, a w nekropolii nie rozpoczęto jeszcze żadnych poważniejszych prac. Również w tym roku, pomimo wizyty Papieża, będziemy świadkami jedynie kolejnych “zabiegów kosmetycznych” wokół cmentarza.

Do dnia dzisiejszego nie została wyłoniona firma, która zajmie się remontem! Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa przewiduje, że firma ta zostanie wybrana w trybie przetargu do końca marca. Jak zapewniał Sekretarz ROPWiM , Andrzej Przewoźnik: “Czasu wystarczy, gdyż dzisiejsze metody pracy są bardziej wydajne. Wiem o czym mówię – stwierdził - bo budowałem wiele cmentarzy w Polsce i zagranicą”.

Dziś, po roku od podjęcia decyzji o remoncie, Przewoźnik oświadczył, że został zamknięty niezbędny etap przygotowania prac remontowych , czyli dokumentacja geodezyjna, która już w tym tygodniu trafi do Włoch. W dalszej części wypowiedzi informuje, że : - W połowie marca zamierzamy wejść na plac robót i rozpocząć prace. Te wszystkie roboty, jakie sobie założyliśmy, wykonamy przed tegorocznymi uroczystościami 65-lecia bitwy. Natomiast na remont generalny trzeba będzie poczekać na lata 2010 i 2011.

Jak będzie wyglądała tegoroczna kosmetyka?

Przede wszystkim zostanie wyremontowany orzeł będący zwieńczeniem cmentarza. Jednak i to jest uzależnione od pisemnej zgody strony włoskiej, której jeszcze nie ma. Oprócz tego, zaplanowano sprzątanie terenu. I tutaj niespodzianka. Zajmie się tym młodzież ze stowarzyszenia Quo vadis Podkarpacie, która oburzona stanem cmentarza, zaoferowała się własnoręcznie umyć nagrobki i odnowić inskrypcje.

Mowa tu o tym samym stowarzyszeniu, które już w zeszłym roku starało się o fundusze na zorganizowanie akcji sprzątania cmentarza. Niestety, nie uzyskało poparcia Rady. W tym roku tak! Sekretarz Rady zezwolił na wykonanie prac porządkowych. Podczas spotkania powiedział :

“Także organizacje pozarządowe chciały brać udział w przygotowaniu cmentarza do obchodów. Do Rady OPWiM zgłosiło się stowarzyszenie Quo Vadis. Rada uzgodniła z nim rodzaj prac, jakimi stowarzyszenie mogłoby się zająć. Nie będzie ich jednak wiele”. Oto co zrobią młodzi wolontariusze. (Pisze o tym Nasz Dziennik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.