Facebook Google+ Twitter

Do Polski przyjechał Wiktor Suworow

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-09 17:48

Do Polski przyjechał Władimir Bogdanowicz Rezun, znany pod literackim pseudonimem Wiktor Suworow. Autor promuje najnowszą książkę "Ostatnia defilada", która jest czwartą częścią historycznego cyklu "Lodołamacz".

Suworow, który do 31 roku życia był oficerem armii sowieckiej i sowieckiego wywiadu wojskowego GRU, od ponad 30 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. W tym czasie napisał kilkanaście książek, w których stara się dowieść teorii o wiodącej roli Związku Sowieckiego w rozpoczęciu II wojny światowej.
"Ostatnia defilada" w ubiegłym roku ukazała się w Rosji i - jak mówi w rozmowie z IAR Wiktor Suworow - cieszyła się dużą popularnością, choć nie brakowało krytyki. Jak mówi - oficjalnie poinformowano o wydaniu 120 tysięcy egzemplarzy, ale - znając rosyjskie realia - można mówić o milionowym nakładzie.

Nad Suworowem, odkąd jako oficer wywiadu wojskowego i rezydent w Genewie, uciekł na Zachód ciąży wyrok śmierci, wydany przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR. Mimo upadku komunizmu i rozpadu Związku Sowieckiego wyrok nie został uchylony. Wiktor Suworow przyznaje, że to nie pozwala mu odwiedzić rodzinnego kraju, chociaż jest zapraszany do innych byłych republik radzieckich: do Estonii, na Litwę czy Łotwę. Suworow ma nadzieję, że dożyje czasów, kiedy Rosja będzie krajem demokratycznym i będzie mógł pojechać.

Ma też nadzieję, że przyjedzie do wolnej Rosji - normalnego "ludzkiego" kraju, w którym będą otwarte archiwa i można będzie pisać prawdziwe książki". Wiktor Suworow jest jednak przekonany, że Rosja nie będzie wolnym krajem, dopóki będą nim rządzić Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin.
Podczas pobytu w Polsce Wiktor Suworow spotka się z czytelnikami w Warszawie, Szczecinie, Gorzowie, Zielonej Górze i Poznaniu. Dziś wieczorem będzie też gościem radiowej Trójki.

W sierpniu zostanie w Polsce wznowiona jego książka "Żołnierze wolności" o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku, w której Suworow jako dowódcza czołgu, brał udział. Książka ukaże się pod tytułem "Wyzwoliciele".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.