Facebook Google+ Twitter

Do Poznania przychodzi chiński tygrys

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-09-05 10:48

Czy Poznań stanie się przyczółkiem dla chińskich przedsiębiorców w drodze do Europy? Stolicę Wielkopolski odwiedzi Xu Zongheng, mer Shenzhen. Poznań podpisał z Shenzhen umowę o współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

fot. Andrzej Szozda/Gazeta PoznańskaW 1993 roku Poznań podpisał z Shenzhen umowę o współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Namacalnym jej śladem jest chińska restauracja „Azalia”, która powstała przy ulicy św. Marcin. Kontakty z chińskimi naukowcami nawiązała poznańska Akademia Medyczna.

Shenzhen leży w prowincji Guangdong. Graniczy z Hong- kongiem. W 1980 roku utworzono tutaj pierwszą w Chinach specjalną strefę ekonomiczną. To pozwoliło na rozwój miasta. – Trudno znaleźć światową firmę, która nie miałaby tutaj swojego przedstawicielstwa – zapewnia Andrzej Soboń, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta Poznania. – To gospodarczy tygrys Chin.
Shenzhen jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast. Podczas gdy stopa wzrostu PKB (Produkt Krajowy Brutto) w Chinach wynosi 10 procent, to w Shenzhen – 30 procent. Miasto nastawione jest na inwestowanie w naukę i technologie.

Niewątpliwym jego atutem są ludzie. Chcąc sprostać konkurencji Hongkongu ściągano tutaj najlepszych specjalistów. Młodych – średnia wieku mieszkańca Shenzhen to 30 lat – i zdolnych. Mieszkają tutaj przedstawiciele 54 grup etnicznych. Oficjalnie podaje się, że liczba mieszkańców wynosi 4 miliony, nieoficjalnie – 12 milionów.

Przedsiębiorców przyciągają do Shenzhen strefy wolnocłowe. 83 inwestorów zaliczanych jest do 500 najbogatszych na świecie. Chińczycy myślą o zdobyciu nowych rynków dla swoich firm. I tutaj swoją rolę widzi stolica Wielkopolski.

– Chcielibyśmy, by Poznań stał się dla Shenzhen bramą wyjściową do Unii Europejskiej – mówi Tomasz Kayser. – Liczymy na dalszy rozwój kontaktów gospodarczych, lepsze wykorzystanie przez Chiny MTP, funkcji kongresowej Poznania. Mamy nadzieję, że kontynuowana będzie współpraca w dziedzinie medycyny. Myślimy o wymianie studentów.

Xu Zongheng, mer Shenzhen będzie wożony po Poznaniu limuzyną – bmw 750 (jeździł nią Roger Waters), ale bez asysty policyjnej. Ta w Polsce przysługuje jedynie głowom państw. Zrezygnowano także z czerwonego dywanu, którym miał kroczyć mer. Wszystkie szczegóły wizyty zostały omówione podczas czerwcowego spotkania z roboczą delegacją z Chin. Zaplanowano natomiast dwa uroczyste posiłki. Jednym podejmie mera prezes MTP, drugim prezydent Poznania. To ostatnie przyjęcie odbędzie się dzisiaj w Sali Białej. Weźmie w nim udział około 36 osób. – Menu będzie wyszukane, ale zaproponujemy dania kuchni europejskiej – mówi dyrektor Andrzej Soboń. – Na przystawkę – sandacz w galarecie, a danie główne to potrawa z cielęciny.

Bogna Kisiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.