Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

44385 miejsce

Do rad osiedli: czy Szczecin musi być dziurawy i zaśmiecony?

Rady Osiedli Szczecina otrzymują z budżetu miasta prawie 4 mln złotych, co daje na każdą z nich po około 100 tys. zł do dyspozycji.

"Chodnik" przy przystanku autobusowym / Fot. Andrzej SadowskiDemokratyczna zmiana ustroju w Polsce przyniosła zanik przymusowej kiedyś działalności społecznej i okroiła szeregi działaczy społecznych. Dzisiaj w gremiach społeczników, w radach osiedli, zarządach ROD i innych organizacji czy towarzystw działających społecznie, większość to emeryci. Niestety, w dość podeszłym już wieku.

Chodnik, niczym wiejska ścieżka / Fot. Andrzej SadowskiCzy powinniśmy się zatem dziwić, że rady osiedli większość czasu poświęcają na przygotowywanie odpowiedzi na pisma urzędowe i skargi, zamiast wyjść na ulice swojego osiedla, porozmawiać z mieszkańcami, zapoznać się z ich potrzebami i naocznie zobaczyć jakie są najpilniejsze potrzeby remontowe, porządkowe i rekreacyjne ich dzielnicy.

Gdyby członkowie rady osiedla od czasu do czasu wyszli na swoje osiedle, być może zobaczyliby, że przy przestanku autobusowym brakuje kawałka chodnika, że na bocznej ulicy też przydałyby się pasy, że chaszcze i zielsko przy niektórych chodnikach zarosło już tak, że idzie się jakby wiejską ścieżką, że każda kępa krzaków to właściwie improwizowany śmietnik.

Chodnik przed wejściem do biura rady osiedla / Fot. Andrzej SadowskiJeżeli jednak, członkowie rady osiedla nie zauważają od lat, zniszczonego chodnika przy wejściu do swojego biura, trudno wymagać aby zobaczyli inne potrzeby swojej okolicy. Cóż, wzrok już nie ten, pisanie wniosków inwestycyjnych kosztuje tyle wysiłku i zabiegów, a jeszcze trzeba dołączyć odpowiednie mapki, załączniki. Skąd znaleźć na to czas, jak ledwo go starcza na przygotowanie odpowiedzi na pisma urzędowe i skargi mieszkańców.

Wszechobecne śmieci / Fot. Andrzej SadowskiRady osiedli urzędują, a miasto zarasta chaszczami i jest zasypywane śmieciami. Tak jest na osiedlu: Pomorzany, Zawadzkiego, Gumieńcach, na osiedlu Kasztanowym i wielu innych, niestety także w samym centrum miasta np. naprzeciwko TV Szczecin. Oczywiście to nie tylko "zasługa" rad osiedli, ale powinny one zgłaszać problemy do odpowiednich służb i wymuszać koszenie czy sprzątanie interwencyjne, a przede wszystkim doprowadzać do realizacji drobne remonty np. chodników, aby starsi mieszkańcy nie łamali nóg na własnym osiedlu.

Znajdź nas na Google+


Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Żadna Rada Osiedla nie dostaje "po około 100 tyś do dyspozycji", tylko określa w co Urząd Miasta Szczecin powinien zainwestować na konkretnym Osiedlu.

W roku ubiegłym każda Rada Osiedla z naszego miasta złożyła wniosek, tak zwany "w ramach współfinansowania inwestycji rad osiedli na 2012 rok" i Urząd Miasta Szczecin przyznał pieniądze na inwestycje, albo i nie.
W budżecie Szczecina na rok 2013 również są przewidziane są takie fundusze, więc Rady Osiedli do połowy września musiały złożyć wnioski ze swoimi propozycjami, teraz czekamy na decyzję urzędników.

Rady Osiedli nie mają wpływu jaka firma będzie realizować zadanie i jak UM będzie się z nią rozliczał.

W ubiegłym roku moja Rada Osiedla dbając o bezpieczeństwo mieszkańców złożyła wniosek, o ułożenie chodnika na Osiedlu Kasztanowym. Zadanie zostało zrealizowane we wrześniu br.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do pana Andrzeja: czy zwrócił pan uwagę osobie która rzuciła kiepa na ulicę, właścicielowi srającego pieska, albo kierowcy ciężarówki wjeżdżającemu na chodnik?
Zapewne nie! Jak większość mieszkańców Szczecina.
Rady Osiedla są powołana do reprezentowania Mieszkańców. Jednak od nas wszystkich zależy to, jak wyglądać będą nasze Osiedla, czy dobrze będzie się nam na nich mieszkać.
Jestem członkiem rady osiedla Załom-Kasztanowe, więc mam prawo pana spytać jak cokolwiek "wymuszać" od instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie miasta.
Oczywiście można pisać wnioski, dzwonić ale to tylko dobra ich wola w której kolejności sprawa zostanie załatwiona.
W lutym br. Zastępca Prezydenta Szczecina Mariusz Kądziołka na interpelację dotyczącą likwidacji zastoiny wodnej na ul Produkcyjnej odpowiedział: „…W miarę posiadanych środków finansowych w latach następnych będą budowane kolejne odcinki sieci kanalizacji deszczowej.” ,a problem istnieje od wielu lat.
Kolejny przykład:
'W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu kołowego i bezpieczeństwa pieszych, w planie zadań przewidzianych do realizacji przez ZDiTM w Szczecinie w roku 2011, była przebudowa zatoki autobusowej na Osiedlu Kasztanowym. Na zadanie przewidziano kwotę – 123 000 zł."
Projekt nie został zrealizowany do dziś, a kończy się rok 2012.Moja rada osiedla nie jest towarzystwem geriatrycznym, potrafi korzystać z komputera i pisze nowe wnioski inwestycyjne oraz ponawia stare, dobija się do ZDTiM, ZWiK i różnych wydziałów UM Szczecin, więc
nie zgadzam się pana słowami że "Rady osiedli urzędują, a miasto zarasta chaszczami i jest zasypywane śmieciami. Tak jest (...) na osiedlu Kasztanowym".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodałem 4 zdjęcia, na razie niewidoczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Stanisław L
  • Stanisław L
  • 13.09.2012 20:03

A może jakieś fotki tych chaszczy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz artykuł: Rady osiedla urzędują, a chaszcze i śmieci zarastają i zaśmiecają miasto

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.