Facebook Google+ Twitter

Do Raju przez Piekło i Czyściec. Poznaj "Sekretną księgę Dantego"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-07-21 19:21

Czy pamiętacie "Boską Komedię" Dante Alighieriego? Jeżeli treść wyleciała Wam z głowy lub w ogóle nie mieliście możliwości poznać jej na lekcjach języka polskiego, to teraz trafia się niesamowita okazja, aby to wszystko nadrobić.

"Sekretna księga Dantego" / Fot. Okładka książkiMożna się zastanawiać, czy komuś po latach zechce się zagłębiać w lekturze jednego z największych arcydzieł literatury europejskiej? Francesco Fioretti tym utworem jak i postacią samego autora zafascynował się tak bardzo, że powrócił do "Boskiej komedii".

Jego powieść "Sekretna księga Dantego" przenosi czytelników do XIII i XIV-wieku, oprowadza po Ziemi Świętej i zabiera do Włoch: Bolonii, Florencji i Rawenny, a także w zaświaty. Pozwala ona także poznać dokładniej życie tego włoskiego poety, filozofa, polityka, jego rodzinę, rodaków i wraz z bohaterami utworu odkryć niejedną tajemnicę.

Dante Alighieri umiera w Rawennie w nocy z 13 na 14 września, wkrótce po zakończeniu pisania Komedii. Ale czy to wielkie dzieło rzeczywiście zostało ukończone? Większość ludzi twierdzi, że tak. Jednak są i tacy, którzy mają odmienne zdanie. Jest wśród nich Giovanni, jego uczeń i medyk. Gdzie się podziało trzynaście ostatnich pieśni? Co zawierały? Gdzie się znajdują? Te i inne pytania będą spędzać mu sen z powiek. Nie spocznie, dopóki nie znajdzie na nie odpowiedzi.

Wyrusza więc do miejsca gdzie zmarł Dante. Patrząc na jego ciało dochodzi do wniosku, że wbrew temu co mówiono wszem i wobec, mistrz nie zmarł na malarię, ale został otruty. I na dodatek w opactwie franciszkanów. Wszystkie znaki na ziemi wskazują na to, że jego zdanie o Europie, Italii, kryzysie cesarstwa i papiestwa tak bardzo nie przypadło towarzyszącym mu biesiadnikom do gustu, że postanowili pomóc mu zejść z tego świata. Zachodziło również podejrzenie, że mógł się narazić nie tylko braciom mniejszym. Wrogów mu bowiem nie brakowało. Jego dzieło nie cieszyło się uznaniem ówczesnych możnych. Wielu z nich oskarżał o różne niecne czyny, a największych przeciwników umieścił w Piekle.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.