Facebook Google+ Twitter

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący powołania Polskiej Agencji Kosmicznej

Do laski marszałkowskiej wpłynął ponadpartyjny projekt utworzenia Polskiej Agencji Kosmicznej. Ma to być ciało doradcze koordynujące badania naukowe, działania gospodarcze i współpracę zagraniczną dotyczącą przestrzeni kosmicznej.

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiPrzedstawicielem wnioskodawców był Waldemar Pawlak. "Agencja ma koordynować wszystkie polskie przedsięwzięcia w sferze administracji, nauki i przemysłu, dotyczące przestrzeni kosmicznej" - mówił cytowany przez Money.pl.

Polska nie posiada agencji, która zajmowałaby się tematyką kosmiczną, mimo że jesteśmy członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej. POLSA (Polish Space Agency) podlegałaby bezpośrednio premierowi. Na jej czele stałby prezes wspierany przez radę składającą się z 17 osób. Zasilaliby ją przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i resortów obrony narodowej, gospodarki, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, nauki, rolnictwa, środowiska i administracji. Czterech członków reprezentowałoby świat nauki i przemysłu.

Pomysłodawcy zwracają uwagę na rosnące budżety badań kosmicznych w Europie (około 2 mld euro rocznie). Biorąc pod uwagę 3-procentowy udział Polski w budżecie, wykładamy rocznie 60 mln euro. Tymczasem polskie firmy i naukowcy z rzadka uczestniczą w programach kosmicznych.

"Wszyscy walczą o przewagę swoich rozwiązań technologicznych i o udział w rynku. Zadaniem agencji, jak je widzę w tej chwili, jest wspomożenie tych działań, uzyskanie dla Polski bardzo dobrej pozycji konkurencyjnej w Europie, uniknięcie duplikowania istniejących już rozwiązań i koordynacja działań w kraju tak, abyśmy mieli w przyszłości jak największy udział w tym kosmicznym torcie, wartym w tej chwili 300 mld dolarów" - powiedział dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Marek Banaszkiewicz.

Agencja na początku miałaby zatrudniać około 20 osób i korzystać z budżetu na poziomie 10 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto zainwestować w porządna rakietę, która wyniesie na Księżyc naszych największych politycznych oszołomów. Niech tam budują pomniki, organizują komisje i tropią zło, w tym tych dwóch co ukradli kiedyś Księżyc (podobno)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.