Facebook Google+ Twitter

Do stolicy "nadciągają" pospiesznie nowe tramwaje

Niedługo na ulicach Warszawy pojawią się nowe tramwaje. Przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych i wyposażone w automaty do sprzedawania biletów.

Zepsute tramwaje. / Fot. Magda GrabowskaNie jest tajemnicą, że stan warszawskich tramwajów jest więcej niż zły. Pojazdy ciągle się psują, blokując ruch na torach i doprowadzając do furii wszystkich pasażerów. Nie są przystosowane do przewożenia niepełnosprawnych z uwagi na wąskie wejścia i fakt, że są wysokopodłogowe. Nie mają klimatyzacji, co w upały bywa prawdziwym koszmarem. Zaledwie niewielka część warszawskiego taboru, to tramwaje nowoczesne.

Władze stolicy postanowiły interweniować. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała umowę ze Spółką Tramwaje Warszawskie. Umowa została zawarta na okres od 2008 do 2027 r. Zlecenie warte jest około 16,6 mld zł. Spółka zobowiązała się do modernizacji infrastruktury oraz pojazdów. Oczywiście duże zmiany będą wymagały ogromnych nakładów finansowych, w związku z czym konieczne będzie zaciągnięcie kredytów.

Pojawią się nowe tramwaje, pojazdy będą klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny monitoring. Podróżni będą mogli kupić bilety w automacie. Nowe tramwaje będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tramwaje mają być także bardziej punktualne i niezawodne.

 / Fot. www.um.warszawa.plJuż niedługo spółka ogłosi przetarg na 246 pojazdów. Ten zakup ma kosztował prawie 2 mld zł. Realizacja zmian została podzielona na dwie partie. Najpierw na warszawskie ulice, miedzy 2010 a 2012 rokiem, trafi 186 tramwajów. Niewątpliwie pośpiech związany jest z Euro 2012, co podkreśla deklaracja, że większość, bo aż 155 ze 186 pojazdów będzie jeździła w okolice Stadionu Narodowego.

Spółka Tramwaje Warszawskie ma także wyremontować tory na wielu trasach. Co więcej, wybudowane zostaną nowe połączenia. W ten sposób tramwaje dojadą na Tarchomin. Powstaną także linie wzdłuż ulicy Krasińskiego i łącząca Bemowo z ul. Kasprzaka.

źródło: Urząd Miasta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • H S
  • 10.08.2008 07:47

Nie mogę się doczekać :). Chociaż stan obecny ma też swój urok. Bareja na żywo!
+ za dobre wieści

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.