Facebook Google+ Twitter

Do Torunia przyjedzie X-Men, a polscy muzycy złożą hołd Davidowi Bowie

Kolejne święto kinomanów już za kilkanaście dni. W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze szczegóły 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Festiwal Tofifest / Fot. JACEK SMARZDwa nazwiska gości tegorocznego Tofifestu, które powinny przyciągnąć uwagę miłośnika filmu to Allan Starski i Tomas Lemarquis. Pierwszy z nich otrzyma na festiwalu nagrodę specjalną - Złotego Anioła. Drugi zaś, doskonale znany fanom „X-Mena”, zasiądzie w festiwalowym jury. Wśród jurorów znajdzie się także duńska aktorka Sonja Richter, Jacek Szumlas (założyciel pierwszej, niezależnej, firmy dystrybucji filmowej w Europie Wschodniej), gruziński reżyser - Giorgi Ovashvili oraz aktorka teatralna Gabriela Muskała.

Z myślą o kobietach

Tematem wiodącym tegorocznego festiwalu będzie hasło „25 lat Thelmy i Louise. Manifest wolności człowieka”. Co roku festiwalowe pasmo „Zjawiska” poświęcone jest innemu mało znanemu trendowi lub zapomnianemu bohaterowi. Tym razem organizatorzy obrali na cel temat społeczny, który nie traci na aktualności. Film „Thelma i Louis” był bowiem swoistym przełomem w mówieniu o kobietach, ich prawach, radościach, smutkach, trudnościach, gniewie i buncie. W ramach festiwalu odbędzie się też debata „Thelma i Louise jako manifest wolności człowieka”.

Nie tylko film

Tegoroczny Tofifest to możliwość obejrzenia nie tylko dzieł filmowych. Festiwal otworzą i zamkną wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Na inaugurację, 14 października, z koncertem filmowej klasyki wystąpi Steve Nash & Film Orchestra. Będzie to okazja, aby usłyszeć muzykę z najlepszych filmów polskiej i światowej kinematografii, utwory takich kompozytorów jak: Enio Morricone, Hans Zimmer, Nino Rota, Andrzej Kurylewicz czy Krzysztof Komeda.

Natalia Nykiel / Fot. Ewelina WójcikGości specjalnymi koncertu będą Natalia Nykiel i Tomasz Organek. Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaplanowali zaś koncert, będący hołdem złożonym Davidowi Bowie. Utwory gwiazdy muzyki, ale również i aktora zagrają znakomici polscy artyści: Monika Brodka, Natalia Przybysz, Skubas, Tymon Tymański, Tomasz Makowiecki. Bilety na obydwa koncerty można już kupować na stronie internetowej www.bilety24.pl .

Festiwalowy kręgosłup

Główna część Tofifestu to - „On Air. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych”. W konkursie tym co roku znajdują się najważniejsze nowe filmy, wyłonione drogą regularnego naboru i selekcji na najważniejszych światowych festiwalach, m.in. w Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Wenecji i partnerskich festiwalach. Do najważniejszych festiwalowych sekcji trzeba zaliczyć także: „Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych”, „From Poland. Konkurs Polski”, „Lokalizacje.

Konkurs Regionalny”, „Mistrzowie” - w tej kategorii festiwal co roku przybliża wielkich światowej kinematografii, „Focus” - sekcja prezentuje najbardziej uzdolnione osobowości kina, aktorów, aktorki, reżyserów, którzy swoim talentem wybijają się na arenie międzynarodowej, „Retrospektywy narodowe” to sekcja ukazująca nowe nieznane kinematografie narodowe.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Tofifest


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.