Facebook Google+ Twitter

Do woja marsz, do woja...

Tych, którzy otrzymali wezwanie do stawienia się 1 kwietnia na komisje wojskową informujemy to nie był primaaprilisowy żart.

Już nie pobór bo teraz jest to kwalifikacja. Podstawowa różnica polega na tym, że osoby, które zgłoszą się do kwalifikacji, nie będą obowiązkowo wcielane do wojska. Szczęśliwcy którzy pozytywnie przejdą kwalifikację otrzymają propozycje zostania żołnierzem zawodowym, ale w przypadku braku zainteresowania propozycją zostaną przeniesieni do rezerwy.Ostatni rocznik przymusowo wcielonych maszeruje podczas przysięgi. Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir Ostrowski

W Małopolsce obowiązkiem stawienia się przed komisją lekarską objętych jest około 28 tysięcy osób. Główną grupę podlegającą obowiązkowi kwalifikacji stanowią mężczyźni urodzeni w roku 1990, ale stawić się muszą również mężczyźni urodzeni w latach 1985-1989, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, oraz ci, którzy zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności. Do stawienia się na kwalifikacji wezwano również kobiety urodzone w latach 1981-1990, będące absolwentkami lub studentkami kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych.

Wezwania tak jak dawniej są wystawiane imiennie i tak jak do tej pory nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją. W Małopolsce kwalifikacja potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca, w tym czasie działać będą 23 lekarskie komisje powiatowe i jedna wojewódzka.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:

1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) – dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
2) powiatowej komisji lekarskiej – posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia,
3) wojskowemu komendantowi uzupełnień:
a) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
b) dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki;
c) potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.