Facebook Google+ Twitter

Do zamku kórnickiego znów przez most

Na połowę kwietnia zaplanowano oficjalne otwarcie odrestaurowanego mostu prowadzącego do głównego wejścia kórnickiego zamku. Most zamknięto w 2008 ze względu na zły stan techniczny.

Odrestaurowany most / Fot. R. GrząślewiczKilkanaście dni temu sprzed zamku zniknął wielki foliowy namiot, który przez długie miesiące przysłaniał zamkowy most. Spod niego wyłoniła się niby stara, ale całkiem odnowiona i z precyzją odrestaurowana konstrukcja. Jak zapowiedział dyrektor Biblioteki Kórnickiej prof. Tomasz Jasiński, most jeszcze w połowie kwietnia oddany zostanie do użytku turystom. Do tej pory musieli oni wchodzić na zamkowe salony przez podziemia, drewnianym mostem od strony parku.

Oglądaj fotogalerię - m.in. most przed remontem: Zamek i arboretum w Kórniku

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2008 roku, kiedy to wojewódzki konserwator zabytków w Poznaniu wydał administracyjny nakaz konserwatorski zobowiązujący do remontu mostu zamku w Kórniku. Kilka dni wcześniej nadzór budowlany wydał decyzję o zamknięciu mostu, który groził zawaleniem.

Dokument podpisany przez konserwatora zabytków zmusił właściciela budowli, czyli Polską Akademię Nauk, do przeprowadzenia kapitalnego remontu mostu wraz ze schodami do końca roku 2009. Czynnikiem, który wpłynął na tak wielkie opóźnienie w remoncie, były oczywiście fundusze, a w zasadzie ich brak. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na około 3 miliony złotych. Ostatecznie remont sfinansowała Fundacja Zakłady Kórnickie przy współudziale Starosty Poznańskiego oraz Burmistrza Gminy Kórnik.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To teraz czekam na galerię przepięknych azalii, magnolii i rododendronów. :) Już kwitną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.