Facebook Google+ Twitter

Dobiega końca misja polskich żołnierzy w Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-27 07:38

Pierwsza, prawie 200 osobowa grupa mundurowych w ciągu dwóch najbliższych dni zostanie przerzucona do bazy przejściowej w Kuwejcie. A tam będą już tylko czekać na samolot do kraju.

Zanim żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego opuścili rejon odpowiedzialności, uroczyście pożegnano ich w bazie Echo w Diwaniji.

Genenerał Stanisław Butlak - zastępca dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe - podziękował żołnierzom za trud, jaki włożyli w X zmianę irackiego kontyngentu.

Generał Butlak podkreślił, że całe dowództwo kontyngentu jest zadowolone z pracy, jaką wykonali żołnierze w trakcie trwania misji. Zastępca dowódcy MND CS zwrócił też uwagę, że nasi wojskowi nie zawiedli zaufania przełożonych i dowiedli, że można na nich polegać.

W trakcie uroczystości pożegnania kilkudziesięciu żołnierzy zostało wyróżnionych odznaczeniami za wzorową służbę, potem udzielono im instruktarzu dotyczącego wylotu z bazy Echo. Przełożeni poinformowali żołnierzy, że w razie zmiany daty wylotu z Kuwejtu, zostaną im wydane nowe dokumenty na przelot.

Mundurowi muszą też pamiętać o zabraniu zaświadczeń o przebywaniu w rejonie misji, ponieważ jest to podstawą do świadczeń emerytalnych. Natomiast po wylądowaniu w Polsce żołnierze mają się rozliczyć, a potem pobrać rozkazy do zgłoszenia się do macierzystych jednostek. Dopiero po spełnieniu tych formalności mundurowi będą mogli pojechać do domów.

X zmiana PKW Irak to ostatnia zmiana w tym kraju polskiego kontyngentu. Po pięciu latach obecności polskich żołnierzy w Iraku rząd zdecydował w ubiegłym roku o zakończeniu tej misji. Ostatnia grupa żołnierzy ma wrócić do kraju tuż przed końcem października.

X zmianę PKW Irak wystawiła w większości 12. Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina. Dla przeważającej części żołnierzy to druga, a nawet trzecia obecność na zagranicznej misji. W Irak w polskiej bazie jest jeszcze kilkuset żołnierzy. W ciągu najbliższych tygodni będą oni sukcesywnie wysyłani do Kuwejtu, a stamtąd samolotami do kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.