Facebook Google+ Twitter

Dobra informacja, efekt dotacja

Kto zyskał, a kto stracił dzięki funduszom z UE? Jak dobre informacje dają efekty w postaci dotacji? I czy rzeczywiście nieznajomość funduszy szkodzi?

 / Fot. W24Dofinansowania różnego rodzaju przedsięwzięć ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej to zjawisko, które występuje w Polsce już niemal od dekady. Środki przyznane Polsce na lata 2007-2013 są nieporównywalnie większe niż te latach 2004-2006 kiedy to wdrażano takie programy jak Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego oraz Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Z programów tych skorzystali nieliczni, gdyż tylko nieliczni posiadali odpowiednią wiedzę na temat istnienia wspomnianych funduszy, a jeszcze węższa grupa podmiotów była wstanie przebrnąć przez gąszcz procedur i kryteriów stawianych przez instytucje wdrażające. Jeszcze mniejsza ilość Beneficjentów wykorzystała środki wydatkowane w ramach programów przedakcesyjnych, takich jak: PHARE, ISPA, SAPARD.

Skąd tak niskie, w porównaniu z obecną perspektywą finansową, zainteresowanie funduszami unijnymi? Odpowiedź jest prozaiczna: brak wiedzy w postaci informacji o możliwości pozyskania dotacji oraz brak wiedzy jak tę dotacje zdobyć. Za powyższy stan rzeczy odpowiedzialna była głównie zła polityka informacyjna ze strony podmiotów odpowiedzialnych za rozdział unijnych środków w poprzednich okresach programowania oraz brak odpowiedniej ilości osób specjalizujących się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji unijnych.

Instytucje Wdrażające Programy unijne wyciągnęły Wnioski z poprzedniego okresu programowania i przerażone wizją niewykorzystania 89,99 miliardów euro (wszyscy pamiętamy młodzieżowy okrzyk Kazimierza Marcinkiewicza: YES YES YES) utworzyły szeroko rozwiniętą sieć punktów informacyjnych, które rozpoczęły bezpłatne udzielanie podstawowych porad dotyczących dostępnych funduszy i procedur dotyczących ich pozyskiwania. W znacznym stopniu przyczyniło się to do wzrostu świadomości społeczeństwa polskiego na temat szans i możliwości, jakie dają fundusze europejskie, a konkretnie ich wykorzystanie dla własnych celów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.