Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17847 miejsce

Dobra passa: kolejny spinoff powołany na Politechnice Krakowskiej

INTECH PK, spółka celowa Politechniki Krakowskiej, z powodzeniem wywiązuje się z powierzonej jej misji wspierania akademickiej przedsiębiorczości. Ogłosiła właśnie powołanie nowego spin-offa: spółki FlexAndRobust Systems.

Podpisanie umowy o powołaniu FlexAndRobust Systems, od lewej: dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień, prof. PK; notariusz Iwona Palmirska, prezes INTECH PK Izabela Paluch i dr inż. Bogusław Zając / fot. INTECH PK. / Fot. INTECH PKCała historia zaczęła się od opracowania w laboratoriach Politechniki Krakowskiej nowatorskiego rozwiązania, jakim są polimerowe złącza podatne. Ich największą zaletą jest możliwość wykorzystania w konstrukcjach murowych i betonowych, gdzie służą do przenoszenia obciążeń przy dużych deformacjach. Dzięki temu, że złącza skutecznie redukują naprężenia w materiałach kruchych, zwiększa się wytrzymałość całej konstrukcji. Polimerowe złącza podatne są więc niezwykle przydatnym narzędziem stosowanym np. przy remontach budynków uszkodzonych na przykład przez trzęsienia ziemi, zabezpieczaniu infrastruktury komunikacyjnej (torowiska i lotniska) lub działaniach prewencyjnych na terenach górniczych i osuwiskach. Po tym, jak unikalne właściwości złącz zostały potwierdzone w serii terenowych badań oraz po zabezpieczeniu praw własności intelektualnej, można było przystąpić do procesu komercjalizacji i wprowadzenia rozwiązania na rynek.
Tego zadania podjęła się spółka celowa Politechniki Krakowskiej – INTECH PK. „Nasz zespół ma na swoim koncie powołanie pierwszego w historii uczelni spin-offa, spółki Alsitech. Wiedzieliśmy więc, jakie wyzwania stoją przed nami” – opowiada Izabela Paluch, prezes INTECH PK. „Wykonaliśmy analizy potrzeb rynku, przeprowadziliśmy badania stanu techniki, nawiązaliśmy kontakty z potencjalnymi partnerami do współpracy, wyjaśniliśmy kwestie kosztów i finansowania działalności spółki
w pierwszych latach jej działalności. Nie bez znaczenia był fakt silnego zaangażowania twórców oraz przychylność władz Wydziału Inżynierii Lądowej, w którym powstało rozwiązanie dla urzeczywistnienia planów jego komercjalizacji. Dzięki praktycznemu doświadczeniu oraz zaangażowaniu doprowadziliśmy kolejny projekt do końca, a przygotowywany przez nas przez wiele miesięcy model biznesowy zaowocował w postaci nowej spółki technologicznej. ”
Głównymi udziałowcami nowo powołanej spółki, nazwanej FlexAndRobust Systems, są i twórcy innowacyjnej technologii, naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż. prof. PK Arkadiusz Kwiecień oraz dr inż. Bogusław Zając. Trzecim udziałowcem spółki jest INTECH PK.
Działalność nowej spółki oparta będzie na umowie licencyjnej z uczelnią, której warunki zostały wypracowane we współpracy z Centrum Transferu Technologii PK i udziałowcami spółki. Założenie spółki FlexAndRobust Systems zostało wsparte finansowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu SPIN-TECH.
Zespół INTECH PK zaprasza do współpracy kolejnych naukowców zainteresowanych komercjalizacją swoich rozwiązań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.