Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5544 miejsce

Dobra podłoga – czyli jaka?

Oferta podłóg na rynku jest niezwykle szeroka. Deska lita, deska barlinecka, panele laminowane... Jak spośród nich wybrać taką, która będzie piękna, funkcjonalna i będzie nam służyć przez lata? I najlepiej jeszcze przy tym nie przepłacić?

Podłoga drewniana czy panele laminowane?

Różnica jest zasadnicza. Panel laminowany jest produktem drewnopochodnym. Zbudowany jest m.in. z płyty HDF pokrytej sprasowanym papierem lub laminatem, który stanowi jego ozdobną warstwę wierzchnią. Dzięki temu można na nim nadrukowywać dowolne wzory – od tych naśladujących drewno po „udające” płytki ceramiczne czy kamień. Czyli mówiąc najprościej, panel to jakby „kalka” naturalnego materiału, przez co jego wygląd, struktura, sposób odbicia światła, wrażenia dotykowe są inne niż w przypadku podłóg z prawdziwego drewna. Te różnice rekompensuje cena, która zazwyczaj (choć nie zawsze!) jest niższa niż w przypadku podłóg drewnianych.

Podstawową zaletą podłogi drewnianej jest naturalny materiał, z którego jest wykonana. Drewno nigdy nie wychodzi z mody, pasuje do wszystkich stylów aranżacji oraz stanowi o jakości i klasie wnętrza. Obecnie producenci podłóg drewnianych oferują je w naprawdę szerokiej gamie wzorów i kolorów: czekoladowe, mleczno-białe, szare i grafitowe, czarne itd. Dodatkowo stosuje się szereg metod obróbki m.in. szczotkowanie, które stylowo „postarza” podłogę i uwypukla rysunek słojów.

Każda drewniana podłoga jest przyjemnie ciepła w dotyku, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu (dzięki czemu ogranicza obecność roztoczy itd.), dlatego drewniane podłogi są szczególnie polecane alergikom.

Podłogi warstwowe, deska barlinecka, deska lita – jaka jest różnica?

Podłogi drewniane dostępne są w 2 (a w zasadzie 3) odmianach - zróżnicowanych pod względem budowy, ale również i ceny.
1. Deska lita, czyli wykonana w całości z jednego kawałka drewna. Jest to najbardziej prestiżowy rodzaj podłogi, w całości zbudowanej z drzewa w szlachetnym gatunku (dąb, jesion, drewno egzotyczne itd.).
2. Podłoga warstwowa (często potocznie nazywana panelem drewnianym). Występuje ona w dwóch rodzajach: dwuwarstwowa oraz trójwarstwowa (czyli np. popularna deska barlinecka). Jest również wykonana w całości z prawdziwego drewna, jednakże szlachetnych gatunków używa się tylko na ozdobnej warstwie wierzchniej. Warstwy spodnie (jedna lub dwie) wykonane są zwykle z drewna iglastego, co ma oczywiście przełożenie na niższą cenę produktu. Poszczególne warstwy są ze sobą trwale połączone ekologiczną spoiną klejową. Deska warstwowa łączy w sobie zalety podłogi drewnianej z łatwością montażu (system pływający, ale możliwe jest również klejenie) oraz możliwością instalacji na ogrzewaniu podłogowym.

Jaką podłogę wybrać – plusy i minusy

Trwałość - drewno jest bardziej miękkie od paneli, w związku z tym wiele osób postrzega je jako mniej trwałe. Z drugiej strony uszkodzoną czy noszącą ślady zużycia podłogę drewnianą można naprawiać punktowo oraz wielokrotnie odświeżać poprzez cyklinowanie. Można też zmieniać jej wygląd poprzez pokrycie nowymi lakierami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mi dobra podłoga kojarzy sie z naturalną, drewnianą podłogą. Bardzo dobry wybór podłóg wysokiej jakości posiada nasz polski Barlinek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi dobra podłoga kojarzy sie z naturalną, drewnianą podłogą. Bardzo dobry wybór podłóg wysokiej jakości posiada nasz polski Barlinek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi dobra podłoga kojarzy sie z naturalną, drewnianą podłogą. Bardzo dobry wybór podłóg wysokiej jakości posiada nasz polski Barlinek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.