Facebook Google+ Twitter

Dobre CV, czyli jak nie zostać skreślonym na starcie?

Rekruterom przejrzenie jednego CV zajmuje ok. 10 sekund. Jak sprawić, aby zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną? Co zrobić, aby z fragmentów naszych CV nie zaśmiewały się kolejne pokolenia rekruterów?

 / Fot. CC 2.5/Kaihsu1. Zdjęcia i e-maile z fantazją

Zdjęcie z sylwestra z fajerwerkami w tle czy fotografię w okularach przeciwsłonecznych z wakacji w Egipcie zachowajmy dla znajomych, do CV powinniśmy załączyć zdjęcie legitymacyjne.

Podobny efekt możemy osiągnąć, wpisując adres z domeną typu "buziaczki.pl". Wtedy nie możemy liczyć na poważne traktowanie ze strony potencjalnego pracodawcy. W końcu może uznać, że pomyliłeś jego firmę z portalem randkowym. Profesjonalny adres powinien zawierać imię i nazwisko, najlepiej jeżeli założymy go na neutralnym portalu.

2. Aplikuj na odpowiednie stanowisko

Anna Wygaś, konsultantka z jednej z firm rekrutacyjnych w rozmowie z Gazetą Wyborczą jest zdania, że największa ilość błędów czy CV przesłanych na nieadekwatne stanowisko ma miejsce w czasach kryzysu, jak np. w 2009. Ludzie w panice rozsyłają swoje życiorysy na wszystkie możliwe stanowiska bez uprzedniego sprawdzenia sporządzonych dokumentów.

3. Kłamstwo krótkie nogi ma...

Wpisałeś "biegła znajomość języka angielskiego", a ledwo umiesz zamówić piwo na wakacjach? Pracodawca może to wykryć już na rozmowie kwalifikacyjnej. Skąd ma wiedzieć, że nie oszukałeś go w innych kwestiach?

4. Zainteresowania tak czy nie?

Tutaj zdania są podzielone - pisać czy nie pisać? Najczęściej wpisywane są "dobra książka, film, muzyka, psychologia". Jaka książka? Warto to skonkretyzować, zamiast tego można wpisać, np. "literatura faktu". Tak samo z filmem, to bardzo ogólne pojęcie. Zainteresowania w kierunku kina niemego na pewno zostaną zapamiętane. Warto wspominać o hobby, które jest związane bezpośrednio ze stanowiskiem, na które kandydujesz. Nie można jednak przesadzać w wypisywaniu wyszukanych hobby - osoba rekrutująca może być w końcu ekspertem w tej dziedzinie...

5. Zanim zapiszesz swoje CV

Napisałeś w swoim CV, że możesz pochwalić się znajomością Worda, a swoje CV zapisałeś w formacie .doc? To błąd, jeżeli pracodawca posiada inną wersję Worda, Twoja aplikacja może wyglądać na jego komputerze zupełnie inaczej. Zazwyczaj - mniej korzystnie lub w ogóle nieczytelnie. Najlepiej wysłać swój dokument w formacie .pdf.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przerażająco banalny tekst, który oprócz komunałów tak naprawdę niczego nie oferuję.
Może więcej profesjonalizmu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne, by CV było na jednej stronie (na A4 można zamieścić naprawdę dużo informacji), bo widziałem już życiorysy na dwie, czasami nawet więcej stron, co przeraża i wtedy od razu odechciewa się takiej "biografii" czytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe, bardzo ciekawe :), w sumie zawsze stosuje sie do tego aby właśnie tak (dobrze) wygladało moje CV :)
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.