Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

321 miejsce

Dobre „Wieści z Mazowsza Małego”

Dr Mieczysław Wojecki znajduje się doskonałej kondycji, a do tego ogony wszystkich srok ma w swoich rękach. Kończy książkę o kształceniu nauczycieli w Leśnej Podlaskiej, w połowie jest jego praca o ludziach nauki z powiatu łukowskiego.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiZebrał materiały o wspaniałym pedagogu, nauczycielu muzyki szkół w Leśnej, Białej Podlaskiej. Kompozytorze Władysławie Szemerluku.

Niestrudzenie poszukuje informacji ze swoich rodzinnych stron i upycha je zdrowym kolanem w „ Serokomelskim periodyku historycznym”.

W kolejnym, grudniowym niezależnym miesięczniku zamieścił bardzo ciekawy tekst redaktora naczelnego „Tygodnika Siedleckiego” Krzysztofa Harasimiuka „ O młynarzu bez młynareczki” opisującym losy Witolda Kaszubskiego.

„ Nazwisko Kaszubskich jest powszechnie znane w okolicy Serokomli, Wojcieszkowa, Adamowa i Kocka - czytamy w artykule red. K. Harasimiuka.- Rodzina od wielu już pokoleń zajmuje się młynarstwem. Witold Kaszubski również kontynuuje rodzinną tradycję, jest właścicielem jednego z pięciu w czynnych młynów wodnych”.

Dowiadujemy się od czego zależy dobra mąka.

– „Od oczu, rąk młynarza i jakości walców. Robotę trzeba zrozumieć, dobrze i solidnie wykonywać. Jeżeli walce nie są stale oczyszczane to rowki na ich powierzchni pozaklejają się i mąka będzie zła, a one same się szybko stępią. Jakość mąki zależy też od gazy w sitach, od tego czy ziarno jest suche”.

Grzegorz Gałach, korespondent łukowski, wyszukał i spisał rezerwaty przyrody, parki zabytkowe oraz wiejskie dworki znajdujące się w powiecie łukowskim.

W drugiej części „Wieści” znajdujemy Czesława Sonty „ Wspomnienia z bitwy pod Kockiem”, sylwetkę Ryszarda Biesaka, wyniki ogólnopolskiego konkursu „ Historia i życie”, a wśród nagrodzonych są uczniowie I LO im. Tadeusza Kościuszki : Damian Mitura, Bartosz Oleśkiewicz, Aleksander Daniluk, Daria Szymanek, Kamila Siurek, Monika Zacharska, Weronika Mojzych i Artur Mojzych.

Prof. dr hab. Tadeusz Kurowski napisał w swoim wierszu dedykowanym wspaniałemu Mieciowi Wojeckiemu:

„Pozdrawiam Ciebie, Drogiego Przyjaciela, młodszego ode mnie doktora Mietka, młodzieży uniwersyteckiej nauczyciela i piękną Zieloną Górę,… także z lekka. /.../

Właśnie takie i inne rozważania, Twoje nie tylko mądre są i etyczne, lecz też do codziennego stosowania są niezbędne i bardzo praktyczne”.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiRedaktor naczelny „Wieści z Mazowsza Małego” zamieścił zdjęcia swoich rozmówców: Danuty i Joachima Cierpiszów, Józefa Cieślaka, Elżbiety Łobacz-Bącal, Grażyny Bartkowiak, Adama Hulaka, Piotra Chabra, Danuty Drejki, Wacława Witka, ks. Stanisława Dzyra, Haliny Czarneckiej, Jana Chojęty, rodziny Darii Szymanek, płk Edwarda Czyżo, Jadwigi Gajownik, Haliny i Stanisława Bieńków, Marka Okonia, Tadeusza Milewskiego i Ryszarda Grafika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.