Facebook Google+ Twitter

Dobry Jezus i łotr Chrystus. Ewangelia według Pullmana

Utrudzeni pasterze dotarli wreszcie do stajenki. Zobaczyli tam starszego mężczyznę i młodziutką kobietę. A z nimi nie jedno, ale dwoje nowonarodzonych dzieci - Chrystusa i jego brata bliźniaka - Jezusa. Komu oddali pokłon? Kogo uznali za Mesjasza? O tym pisze Philip Pullman w swej nowej książce, która już w środę ukaże się w brytyjskich księgarniach.

 / Fot. Penguin Books AustraliaPierwsze recenzje książki określają postać Jezusa z powieści Pullmana jako szczerego, charyzmatycznego i bezkompromisowego głosiciela rychłego przyjścia królestwa Boga; z pasją naucza i nawraca. Leczy ciała, ale najbardziej ceni dusze. Nie dba o to, co doczesne. W kulminacyjnym momencie stwierdza, że tworzony Kościół to twór, na który diabeł patrzy i zaciera ręce. To coś, co przyczyni się kiedyś do ludzkich nieszczęść.

- Uważam, że moja wersja bliższa jest temu, co Jezus tak naprawdę chciał nam powiedzieć - wyznał Pullman Charlotte Higgins z "Guardiana". Autor znany jest ze swych poprzednich książek (trylogia "His Dark Materials"), w których kreśli obraz Boga daleko odbiegający od tego, co zaakceptować mogą osoby wierzące.

Chrystus, którego postać związana jest pewnie w jakiś sposób z biblijnym Jakubem, według autora "The Good Man Jesus and the Scoundrel Christ" to przeciwieństwo Jezusa. To on organizuje struktury Kościoła, bo wie, że ludzi trzeba wziąć w karby. Jako dziecko wątły i chorowity, otaczany miłością matki. Przewiduje konsekwencje. Chłodno kalkuluje i choć pozostaje w cieniu, to bynajmniej nie na uboczu wydarzeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No tak, rzeczywiście :) Niestety, nie dotarłem do tego akurat fragmentu powieści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiepsko wstrzelene w akutualność, bo jutro jest akurat Niedziela Palmowa. Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku, a ludzie witali Go świeżymi nowymi gałązkami palmowymi, jako znaku odradzającego się życia na wiosnę. Może tak coś o tym ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.5* postawiłem 5 aby nie było niedomówień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.