Facebook Google+ Twitter

Dobry przyrost PKB. Analitycy zaskoczeni

Główny Urząd Statystyczny podał do informacji szacunkowe wyniki przyrostu PKB za czwarty kwartał 2011. Wzrost był większy niż się spodziewano.

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiAnalitycy prognozowali, ze nasza gospodarka w czwartym kwartale 2011 roku będzie rozwijać się w tempie 4,2 procent. Jednak, jak czytamy na tvp.info, wzrost był większy i wyniósł 4,3 procenta.

Tak dobre wyniki zdaniem GUS udało się osiągnąć między innymi dzięki konsumentom, którzy w tym okresie robili najwięcej zakupów. Na wyższe tempo wzrostu wpływ miały też dokonywane w czwartym kwartale 2011 roku inwestycje.

Minister finansów, Jacek Rostowski, ocenił, że: "Dzisiejsze dane GUS pokazują świetny wynik ostatniego kwartału nie tylko 2011 r., ale okresu czterech lat (2008-2011), w którym Polska osiągnęła wyjątkowy sukces, jakim był najwyższy wzrost gospodarczy w całej Unii Europejskiej i to pomimo światowego kryzysu”.

Wzrósł również popyt krajowy do 3,3 procent. Zanotowano większą dynamikę inwestycji do 10,3 proc. Konsumpcja prywatna w ujęciu rocznym zwiększyła się o 2 proc. Natomiast eksport towarów i usług wzrósł o 8 procent. Import o 5,3 proc. Wszystkie te wzrosty są wyższe wobec kwartału wcześniejszego.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zukato
  • Zukato
  • 04.03.2012 01:41

Ale nie widzę zahamowań w tym roku ,dwa pierwsze miesiące są dobre mimo zatrzymań na budowach.
Eksport wzrósł w 4 kwartale i przewyższa import .. czyli inni zagraniczni konsumenci napędzają nam gospodarkę . Dla mnie obecnie stosowana ekonomia ... to ogromny kłam . a relacje są sztuczne - tak jak Fiat Dolar . Dopóki nie będzie prawdziwych narzędzi finansowych , to produkcja będzie nic wartym wskaźnikiem . Skoro w ostatnie 4 lata jak przyjmiemy produkcję za 1 to banki wytworzyły 200 RAZY tyle .I co ?dalej? No tak wojna .. ale jakoś i to nie wychodzi .... NO TO CO ?
pochwalmy nasze wyniki .... bo są oparte na produkcji /pomińmy nasze banki/...brawo to jest zdrowe . no ZDROWSZE NIŻ KAPITAŁ SPEKULACYJNY . chyba dobrze robimy ale widzę pułapki .. 1. KGHM kupuje w Kanadzie udziały ...BŁĄD wyprowadza z Polski kapitał . 2. Kupno w tym roku uzbrojenia w USA.. to kupowanie z magazynów arsenału nie zużytego na wojnę .. BŁĄD wyprowadzony kapitał przy notowaniach wysokich dolara . .mamy lekką rękę do wydawania ,a powinno być odwrotnie . NP. nie słyszę nic o Darmowej energii ,o Zimnej Fuzji .. za to słyszę o elektrowni atomowej .... FATALNIE ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bart
  • Bart
  • 03.03.2012 21:49

Wzrost dzięki konsumpcji? Z pewnością tak ,ale wynik za pierwszy kwartał 2012 nie będzie taki dobry. Ostatni kwartał 2011 to przede wszystkim zwiększony popyt związany ze świętami oraz zakupami materiałów budowlanych ( martwy okres w budowlance= czyszczenie magazynów-okres wyprzedaży- niższa cena materiałów). Gospodarka na pewno wyhamuje w I kwartale tego roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.