Facebook Google+ Twitter

Dobry trend na rynku pracy, Pracuj.pl podlicza (wideo)

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-15 19:53

Które branże gospodarki czeka ożywienie? Jakie wnioski dotyczące naszej gospodarki można wysnuć z ilość ofert zamieszczonych w serwisie pracuj.pl?

W raporcie „Rynek Pracy Specjalistów” przeanalizowano kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń zamieszczonych w II kwartale w serwisie Pracuj.pl.Prawie 56 tysięcy propozycji pracy - tyle ofert pracodawcy z całej Polski zamieścili w II kwartale tego roku w serwisie Pracuj.pl. To o 46 proc. więcej niż w tym samym czasie w roku 2009. Z raportu „Rynek Pracy Specjalistów” wynika, że sytuacja stabilizuje się, liczba ofert pracy powoli zbliża się do tej, którą w serwisie odnotowano jeszcze przed pierwszymi informacjami o kryzysie gospodarczym.

Potwierdza to Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl, i podkreśla, że jest to dobry trend, ale…:

- Zbyt wcześnie mówić, że jest to przełom na rynku pracy. Firmy, które w zeszłym roku nie zatrudniały nowych pracowników, zostały zmuszone, żeby to robić, choć nie na skalę tak masową, jak przed spowolnieniem gospodarczym.

Blisko 17 tysięcy ofert pochodziło z sektora handlu i sprzedaży, stanowi to około 30% wszystkich zamieszczonych w serwisie ogłoszeń. Drugie miejsce pod względem liczby zamieszczonych ofert zajął sektor finansowy, czyli bankowość, finanse i ubezpieczenia. Ogłoszeń w tej branży było ponad 9 tysięcy.

Jakich pracowników poszukują w bankach?

- Większość stanowisk, na które poszukujemy pracowników, jest związana z obsługą klientów, głownie indywidualnych - mówi Ewa Sokolik, kierownik działu rekrutacji w ING Banku Śląskim. – Poszukiwani są pracownicy do oddziałów, ale też mobilni doradcy, których głównym zadaniem jest aktywna sprzedaż i pozyskiwanie klientów.

Na trzecim miejscu uplasowała się branża budownictwa i nieruchomości. W analizowanym okresie pracodawcy opublikowali prawie 7 tysięcy ofert. Rekordowy przyrost ofert zanotowano w branży transportowej i logistycznej. Ich liczba wzrosła o 16%:

- Jest pewien wzrost koniunktury w sensie gospodarczym, ale także są zmiany w firmach, wśród operatorów logistycznych, nowe inwestycje. Są zmiany w skali europejskiej, co wpływa na większą mobilność pracowników - stwierdza Stefan Bulaszewski, dyrektor ds. polityki personalnej DB Schenker.

W II kwartale pracodawcy najczęściej poszukiwali specjalistów ds. sprzedaży, duże zapotrzebowanie jest także na pracowników działów obsługi klienta i call center oraz finansistów i specjalistów IT.

Jakie wnioski na najbliższą przyszłość?

- Na pewno branżą, gdzie widzimy, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników, jest sektor budowlany – mówi Przemysław Gacek. - Tutaj widać, że wszelkiego rodzaju projekty związane z infrastrukturą, budową stadionów, dróg, powodują, że tego typu firmy poszukują pracowników. Z drugiej strony przewidujemy, że coraz więcej firm z branży finansowej będzie zatrudniać nowych pracowników. Kryzys w branży finansowej się już skończył, akcja kredytowa zostanie uruchomiona i tam rzeczywiście potrzeba osób, żeby obsłużyć klientów banków.

Raport „Rynek Pracy Specjalistów” informuje także o ofertach pracy zamieszczonych przez zagranicznych pracodawców. Podobnych ofert jest z kwartału na kwartał coraz mniej. Od kwietnia do czerwca było to tylko 615 propozycji, czyli o 27 proc. mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Artur Ledziński, Tomasz Słodki, Antoni Bojanowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.