Facebook Google+ Twitter

"Dobry, zły i zakręcony" w kinach od 9 października

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-23 00:07

9 października na ekrany polskich kin wejdzie przygodowy film "Dobry, zły i zakręcony” (The Good, The Bad, The Weird) Kim Jee-Woona, twórcy znanych również nad Wisłą "Opowieści o dwóch siostrach" czy "Słodko-gorzkiego życia".

 / Fot. Kemus Film"Dobry, zły i zakręcony" zyskał uznanie publiczności zeszłorocznego festiwalu w Cannes, która po projekcji zgotowała twórcom kilkuminutową owację na stojąco Film znają już kinomani brytyjscy i niemieccy.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku w okupowanej przez Japończyków Mandżurii. Mandżuria była wówczas obszarem konfliktu pomiędzy Japonią, Związkiem Radzieckim i Chinami. Stykały się tam interesy różnych kultur i różnych nacji. Wielu Koreańczyków uciekało do Mandżurii by szukać tam schronienia i okazji do łatwego zarobku. Niektórzy zostawali bandytami, inni okradali pociągi a jeszcze inni stawali się łowcami głów. „Dobry, Zły i Zakręcony” to opowieść o trzech łotrzykach szukających swojego szczęścia w życiu .

Zakręcony (Song Kang-Ho), to obrabiający pociągi nierozgarnięty rzezimieszek. Kradnie on Japończykom mapę, która ma go doprowadzić do ukrytego skarbu. Niestety, mapy szuka też przystojniak Zły (Lee Byung-Hun), bezwzględny przywódca gangu, który prędzej zginie niż pozwoli Zakręconemu sprzątnąć sobie łup sprzed nosa. Za Złym podąża Dobry (Jung Woo-sung), łowca głów do wynajęcia, który gdy raz obierze cel, nie odpuści nim go dopadnie.

Wkrótce cała trójka pakuje się w nie lada kłopoty i staje się obiektem pościgu. Biorą w nim udział chińscy bandyci, japońska armia, która również poszukuje ukrytego skarbu oraz koreańscy bojownicy o wolność, którzy z kolei wierzą, że mapa przedstawia plany budowy japońskiej kolei. Film szybko nabiera tempa, jakiego mógłby pozazdrościć Jee-Woonowi sam Steven Spielberg. Nie braknie w nim humoru i efektownych scen akcji.

45-letni Kim Jee-Woon zaczynał jako aktor i reżyser teatralny w Seulu na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W 1998 roku zadebiutował filmem „The Quiet Family”, nazywanym przez siebie „komedią gore’ową”, do której sam napisał scenariusz i którą sam wyreżyserował, co od tej pory stało się jego znakiem rozpoznawczym, tak samo jak niezwykle wprawne żonglowanie wszystkimi gatunkami filmowymi, które go inspirowały. Jednak zamiast mieszać je ze sobą na wzór Quentina Tarantino i jego naśladowców, Jee-Woon postanowił każdy swój film realizować w zupełnie innej poetyce i w ten sposób składać kolejne hołdy kinu gatunku.

I tak zrealizowany w 2000 roku „The Foul King” był klasyczną komedią obyczajową, „Opowieść o dwóch siostrach” z 2003 staromodnym horrorem, a „Słodko-gorzkie życie” z 2005 udanym nawiązaniem do filmu noir. O „Dobrym, złym i zakręconym” twórca powiedział krótko: „Chciałem dostarczyć publiczności na całym świecie dużo dobrej zabawy, jaką my sami odnaleźliśmy w ramach tego nowego rodzaju westernu”.

Czy „Dobry, zły i zakręcony” ma wiele wspólnego z kultowym westernem Sergia Leone „Dobry, zły i brzydki” z Clintem Eastwoodem w roli głównej? Czy narodził sie nowy gatunek filmowy – eastern? Wkrótce będą się mogli przekonać Państwo sami.
(Jarosław Kemus, Kemus Film)

Materiały prasowe - zdjęcia, trailery, opisy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.