Facebook Google+ Twitter

"Dobrze jest, jak jest" - wzruszające i kompletne

Zbiór opowiadań Annie Proulx "Dobrze jest, jak jest" to znakomite, starannie napisane teksty, z pełnokrwistymi bohaterami i wartką akcją. Poruszające, wzruszające, choć w żadnym razie nie ckliwe.

Okładka książki Annie Proulx "Dobrze jest, jak jest". / Fot. Materiały dystrybutoraAnnie Proloux to laureatka Nagrody Pulitzera i National Book Award autorka m.in. "Tajemnicy Brokeback Mountain", na podstawie której powstał oscarowy film w reżyserii Anga Lee.

"Dobrze jest, jak jest" to świetnie napisany zbiór opowiadań. Każdy z tekstów stanowi zamknięty mikroświat z osobnym zestawem scenerii, historii i losów ludzkich. O bohaterach wiemy zawsze tylko tyle i aż tyle, by móc przejąć się ich losem. Postaci są wyraziste, głęboko osadzone w czasie i przestrzeni. Niezwykle żywe i autentyczne.

Opowiadania są niepozbawione szczegółu, obfitujące w zawiłości fabularne i pozostawiające miejsce na oczekiwanie, pomimo tak niewielu stron. To prawdziwy majstersztyk i przejaw talentu autorki.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność tematów jaką zawierają opowiadania. Widać wiele zupełnie odmiennych inspiracji, czasem podanych wprost, niekiedy wymagających skupienia. Świetnie zaprezentowane jest tło, sceneria opisywanych zdarzeń. Wciągające, subtelnie wzruszające czytelnika od samego niemal początku.

Muszę przyznać, że książka "Dobrze jest, jak jest" całkowicie zmieniła moje podejście do opowiadań literackich. Niezwykle rzadko zdarza się, żeby autorowi udawało się zbudować tak daleko skrupulatny i kompletny świat przedstawiony. Kompletność. To słowo najlepiej opisuje najnowszy zbiór opowiadań Annie Proulx.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

SR*
  • SR*
  • 15.02.2011 19:42

Czytam ten opis i odnoszę wrażenie, że czytaliśmy inną książkę. No, ale każdy może mieć swoje zdanie i rozumiem. Opowiadania mogą się podobać. Dla mnie brak tu interesujących historii, czy tajemniczości, która zachęciłaby do dalszego czytania. Nigdy nie lubiłem opowiadań, które jak autorka artykułu wspomina "Wciągają, subtelnie wzruszają czytelnika" - mimo wszystko wszedłem w posiadanie książki i dałem jej szansę. Pierwsze opowiadanie moim zdaniem jest całkiem niezłe i zachęciło mnie do sprawdzenia pozostałych. Ale tam już wieje nudą i pomimo sporej różnorodności, nic bardziej od pierwszego opowiadania mnie nie zaciekawiło tak, abym chciał jeszcze raz sięgnąć po tą lekturę. Jeśli ktoś byłby zainteresowany kupnem, proszę o kontakt e-mail: magik.ck@gmail.com stan bardzo dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.