Facebook Google+ Twitter

Dobrzy ateiści mordujący chrześcijan

Adam Michnik przekonuje na łamach swojej historycznej gazety, że ateizm jest pełnoprawnym partnerem religii. Zapomina - inaczej niż biskupi w swoim ostatnim przesłaniu do narodów - że w imię ateizmu szerzyła się i szerzy najbardziej nierozumna nietolerancja.

 / Fot. .Dobrej prasy ateizm, który wyrządził niewyobrażalne szkody religii w Rosji, nie ma we wspólnej deklaracji prawosławnych i katolików. Opublikowany w ostatnich dniach dokument polskich i rosyjskich biskupów przywołuje go tylko w kontekście negatywnym. "Reżimy, kierując się ideologią ateistyczną, walczyły z wszelkimi formami religijności i prowadziły szczególnie okrutną wojnę z chrześcijaństwem i naszymi Kościołami. Ofiarę poniosły miliony niewinnych ludzi, o czym przypominają niezliczone miejsca kaźni i mogiły znajdujące się na polskiej i rosyjskiej ziemi."

Dzisiaj "fałszywie rozumiana świeckość przybiera formę fundamentalizmu i w rzeczywistości jest jedną z odmian ateizmu", który stoi u podstaw "wrogości wobec Chrystusa, Jego Ewangelii i Krzyża, a także prób wykluczenia Kościoła z życia publicznego".

Czy można ideologiczną niewiarę stawiać na równi z ateistami. Czy ateizm i ateiści to jedno i to samo? Czy ateiści mogą być dobrzy a ateizm zły? I czy na pewno jest zły? Kościoły, którym ateizm i ateiści wyrządzili niewymierne krzywdy nie dywagują, stwierdzają fakt: dwudziestowieczne ludobójstwa miały u swych podstaw nie religie a bezbożność. Po owocach poznacie ich.

Pojednanie, które rozpoczęło się między Niemcami i Polakami, katolikami i prawosławnymi nie mogłoby się dokonać między ateistami a wierzącymi z tego samego powodu, z którego nie doszło do jednoznacznego pojednania z Żydami. Ci nie powiedzieli "prosimy o wybaczenie", "przepraszamy" lub coś podobnego, co sprawia wzajemność.

Współcześni ateiści - o których upomina się Michnik, i których bez żadnego mocowania reprezentuje - nie rozpoznając co prawda swoich przekonań jako ideologii, ale z tą samą swadą co ich antenaci, w odruchu szczerego oburzenia i niechęci urzynają głowy frasobliwym Chrystusom. I z tym samym twórczym i silnie ideologicznym zapałem nie zważając na prawa kulturowej obecności symboliki religijnej i na uczucia chrześcijan argumentują, że jako mikroskopijna część ludzkości i jej awangarda robią przysługę większości, która wierzy w zabobony.

Kto nie potrafi przyznać się do winy, rzadko kiedy ma coś moralnie wzruszającego do powiedzenia. Dlatego tekst Michnika tchnie pustką, jak inne jego wielkie manifesty ostatnich lat.


Godność jest dla wszystkich również dla ateistów - "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (47):

Sortuj komentarze:

chech
 • chech
 • 24.08.2012 11:26

Nie wszystkie wojny wybuchły z przyczyn religijnych. Ale prawie we wszystkich Bóg był po obu stronach i miał ,,rację''. Wermacht w czasie II wojny też nosił ciekawy napis ,,Bóg z nami" i bił bogobojną Polskę Francję. Po wojnie bogobojny Watykan ewakuował bogobojnych Niemieckich zbrodniarzy. Komuna wybuchła w bogobojnej Rosji bo ludzie mieli dość nędzy i I wojny światowej prowadzonej przez samych bogobojnych cesarzy. Właśnie tak się bawią bogobojni chrześcijanie. A niechrześcijanie - patrz Bliski Wschód tam wojują ultra bogobojni. Bogobojni Turcy wymordowali bogobojnych Ormian lub dziś - Islamiści z imieniem boga na ustach wysadzają się w powietrze, wlatują samolotem w tysiące ludzi. Jak wiara pozwala to robić? Nadal twierdzę że ktoś chce powojować z ateistami, komuś potrzebny jest wróg. Po co wam to?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Empe
 • Empe
 • 23.08.2012 23:21

Jeśli już mowa o masowych mordach to trzeba też wspomnieć o największym ludobójstwie po II wojnie światowej czyli o konflikcie w byłej Jugosławii. Tam wzajemnie wyżynali się zarówno prawosławni, katolicy jak i muzułmanie. Liczbę zamordowanych szacuje się nawet w setkach tysięcy. A działo się to zaledwie kilkanaście lat temu.
No ale przecież to był konflikt etniczny a nie religijny - prawda?
A najprawdopodobniej winni tego są krwiożerczy ateiści.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 23.08.2012 09:28

Jakiego systemu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wera
 • wera
 • 23.08.2012 06:54

Niewierzący, to niewierzący, a ateista to ateista - poplecznik systemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 22.08.2012 16:33

No tak a według wiernych KK niewierzący to ateista. Koło zostało zamknięte szkoda słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
vgolem
 • vgolem
 • 22.08.2012 14:18

Osoba niewierząca li tylko nie podpiera się ideologią. Ateizm to już ideologia - system (świato)poglądów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 22.08.2012 09:56

@ferty W swojej wypowiedzi nadałeś ateizmowi wszystkie cechy religii. Ateiści jako nie wierzący nie mają stowarzyszeń bo nie mają czego w takowych stowarzyszeniach (kościołach) celebrować. W jednym właśnie trafiłeś Ateista to jest osoba niewierząca brak ideologii - tu cytacik z encyklopedii ,,nie ma jednej ideologii lub zbioru zachowań, przy których obstawaliby wszyscy ateiści,, pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ferty
 • ferty
 • 22.08.2012 09:31

Dla mnie ateizm z przydomkiem wojujący jest zbrodniczy. Ateizm jest ideologią w każdym wydaniu: łagodnym i agresywnym. Nie wiadomo kiedy jego łagodna postać przybierze wojowniczą. Co innego niewierzący.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ferty
 • ferty
 • 22.08.2012 09:23

Ateizm jest bardziej fundamentalistyczny, ponieważ z góry zakłada pogardę dla inaczej myślących i jest przeciwko... jest zorientowany rewolucyjnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 21.08.2012 17:06

Komuś pomieszał się ateizm z walką z kościołem. Ateista to człowiek niewierzący i raczej bez ideologii bo po co mu ona skoro nie wierzy. Ideologię mieli bolszewicy którzy wprowadzili ATEIZACJĘ. Ale widać komuś zależy by zrobić z ateistów zbrodniarzy, hm ciekawe komu? A i jeszcze jedno ateista nie wierzy w żadnego boga dlatego ,,wrogość wobec Chrystusa" jest jakoś nie na miejscu. Wróg niczego? Wydaje się że niektórzy bez wrogów nie mogą istnieć więc tworzą ich sobie np z ateistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.