Facebook Google+ Twitter

Dobrzy politycy i złe media

PIS obraził się na TVN za brak obiektywizmu. Zdarza się. Może politycy tej partii mają rację, a może jakiś plan. Czy jednak drugiej sile politycznej w Polsce przystoi obrażać się na media?

Jarosław Kaczyński potwierdził, że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie będą brali udziału w programach informacyjnych telewizji TVN i TVN24. Tak postanowił wczoraj Komitet Polityczny PiS. Cała ta sytuacja przypomniała mi pewne wydarzenia, które na pozór nie mają z byt wiele wspólnego z deklaracją prezesa PiS, ale każą się zastanowić nad neutralnością mediów i podejściem do nich polityków.

Kilaka lat temu prowadziłem małą lokalną gazetę, warto zaznaczyć gazetę „niezależną”, stworzoną przez grupę zapaleńców, którzy chcieli dać lokalnej społeczności rzetelną i obiektywną informację. Zapewne każda osoba mająca wpływ na pismo posiadała jakieś poglądy i przekonania polityczne, nikt bowiem nie jest od nich wolny. Moją rolą było, ażeby te poglądy nie przenikały na łamy gazety w nadmierny sposób. Wybór tematów, rozmówców, zagadnień wydawał się sprawiedliwy dla wszystkich opcji politycznych czy społecznych istniejących na lokalnym rynku. Co oznaczało, że na temat każdej sprawy, jaką zajmowaliśmy się w naszej gazecie, mogli wypowiedzieć się wszyscy: zieloni, czarni, czerwoni i niebiescy. Oczywiście nie łatwo było wszystkich zadowolić. Lecz z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że pismo to było niezależne politycznie i finansowo. Choć jak się potem okazało nie wszyscy lokalni politycy tak uważali.

Nastąpiło bardzo ciekawe zjawisko, a mianowicie na początku istnienia pisma wszyscy, tzn. politycy rządzący i w opozycji, bardzo chętnie udzielali się i kibicowali nowo powstałej gazecie. Chętnie udzielali wywiadów, chętnie wyrażali swoje opinie, a nawet podpowiadali i wyrażali swe uwagi. Wszystkie drzwi były dla redaktorów otwarte, dokumenty jawne. Bawiło nas tylko zawsze zadawane na początku pytanie: a z jakiej partii jesteśmy? Gdy padała odpowiedź, że z żadnej, akceptowali to, ale w ich oczach było widać niedowierzanie. Po pewnym czasie, kiedy, tak nam się przynajmniej wydawało, my oswoiliśmy się z nimi, a oni z nami, nastąpiła seria zdarzeń, która podważyła moją wiarę w sens działania na rynku lokalnym i dla społeczności lokalnej.

Wystarczył jeden artykuł i okazało się, kto kim jest i jakie naprawdę ma myśli. Nasza redakcja okazała się sterowana przez jednego z radnych, my okazaliśmy się nierzetelni i nieobiektywni, nasze poglądy okazały się lewicowe. A tak w ogóle to, że zacytuje za jednym z radnych, który wygłosił na sesji rady słowa brzmiące: „Jesteście za młodzi żeby mieć gazetę, najlepiej jakby przed drukiem teksty przynosić nam, żebyście głupot nie pisali. A jeśli nie, to nie będziemy z wami rozmawiać i udzielać wam informacji.”

Właśnie te słowa mi się przypomniały, kiedy usłyszałem o bojkocie zorganizowanym przez PiS. Nie zamierzam bronić TVN, twierdzić, że media obecnie są wolne, niezależne, obiektywne, bo to nieprawda. Ale media są i trzeba się z tym pogodzić, a nie się obrażać. Bo jeśli uogólniając za PiS - TVN to PO, to TVP to PiS, ale to temat na inną opowieść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

KILKA WSKAZÓWEK NA TEMAT

JAK OSZUKAĆ WYBORCĘ I WYKREOWAĆ SIĘ NA PORTALU,


1. Niezawodny sposób zabłyśnięcia na liście „dobrych polityków” to zakupienie Neostrady lub podobnie działającego programu internetowego, który poprzez resetowania liveboxa, daje możliwość zmienia IP przez co oddawania dowolną liczby głosów z jednego, komputera.
Koszt operacji ok. 60 złotych.

2. Tańszym sposobem jest zatrudnienie grona przyjaciół i znajomych, tutaj jednak pojawia się problem. Jak skłonić grupę, by do następnych wyborów każdego dnia chciała nam wklepywać „6”, a przyjaciołom z listy „1”?
Koszt operacji, to minimum jedna flaszka w miesiącu na osobę, oczywiście w ramach
wdzięczności, kac wliczony w cenę.

3. Droższą metodą, ale dającą zdecydowane efekty, to zatrudnieni informatyka, który zainstaluje odpowiedni program i uczyni nas liderem listy.
Koszt operacji, minimum 100 złotych, około 50 gdy zatrudnimy młodego zdolnego
hakera, niewątpliwy plus; odpada dług wdzięczności.

4. Ranking podnieść można również sposobem chałupniczym. Recepta jest taka: zakładamy dowolną liczbę skrzynek pocztowych np.kubuspuchatek.wp.pl,
a następnie logujemy się na naszym ulubionym portalu dobrzypolitycy. pl i oddajemy
na siebie kolejny, gratisowy, zgodny z zasadami portalu głos.
Jak założymy 50 skrzynek, oddamy tyleż pozytywnych głosów, możemy oddać tyle
samo głosów negatywnych i radośnie unieść się w górę.
Koszt całej operacji wysoki: jest to praca na cały etat, wynik zależy od naszej
determinacji i ambicji.

5. Szczególnie zdesperowanych, ale leniwych odsyłam do portalu naszaklasa.pl. Może dawni znajomi pomogą.
Koszt niski, bo nawet flaszki stawiać nie trzeba, ale wynik niepewny, mamy jedna
możliwość sprawdzenia powiedzenia „prawdziwych przyjaciół poznajemy w
biedzie”

UWAGA!!!

PORTAL JEST NIEWIARYGODNY,

DAJE MOŻLIWOŚĆ MANIPULOWANIA WYNIKAMI
TEN WPIS Z PORTALU DOBRZYPOLITYCY.PL USUWANO KILKADZIESIĄT RAZY, A AUTORCE BLOKOWANO LOGIN.

STAWIAJMY MU PAŁY!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.07.2008 15:17

Cóż, media wybierają kogo mają zaprosić i jakie pytania zadać, a politycy mogą wybierać w których mediów zechcą się udzielać. Ich sprawa...

Znacznie ciekawsze od samego bojkotu jest stwierdzenie: "Nie zamierzam bronić TVN, twierdzić, że media obecnie są wolne, niezależne, obiektywne, bo to nieprawda."

Ani TVN ani RM nie są "obiektywne" (celne uwagi wcześniej komentujących) i dobrze by było, żeby widzowie i słuchacze zdawali sobie z tego sprawę a nie zachowywali się jak stado lemingów i przyjmowali każdą wiadomość bezkrytycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PO też ma wybitnie jednostronne widzenie świata. To polityka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jesteście za młodzi żeby mieć gazetę, najlepiej jakby przed drukiem teksty przynosić nam, żebyście głupot nie pisali. A jeśli nie, to nie będziemy z wami rozmawiać i udzielać wam informacji.”

Ilez tesknoty za cenzurą! Wypisz, wymaluj Urząd przy KC!

Osobiście nie bardzo wiem, dlaczego PRYWATNE madia mialyby być idealnie obiektywne. Tak samo nieobiektywne sa media Rydzyka, ale tam udzielaja sie panowie z PiSu, bo im własnie wybitnie jednostronne widzenie świata odpowiada jak najbardziej.

Przkładając język cytowanych lokalnych kacyków na media ogolnopolskie,panowie z PiSu pokrzykuja własnie, ze materiały prezentowane przez TVN i TVN24 nie sa im przedkladane do cenzury. I o to chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podwyższanie poziomu debaty przez pisiaków:

http://my.opera.com/mmaly/blog/show.dml/2355751

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obiektywne media to mit. Trzeba naprawdę dobrego dziennikarza żeby nie pisał pod własną opinię (może nie głosujący?), lecz niezależnie.
A zresztą co to znaczy "obiektywny"? Nie piszący o aferach w partiach? Nie mówiący o wewnętrznych sporach? Nie zadający trudnych pytań? Nie mówiący, że ktoś kłamał lub zmienił zdanie? Głaszczący polityków?
W zasadzie, jeśli ktoś na tym (bezsensownym) sporze straci, będzie to właśnie PiS, ponieważ współczesna prawda jest taka, że jak kogoś nie ma w mediach to w świadomości społecznej nie istnieje (a większość danych pokazuje, że TVN jest chętnie oglądana).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie media są wolne,ale jeśli są wolne to nie znaczy,że nie maja swojego zdania.Demokracja to taki ustrój w którym ścierają się różne poglądy.Jest "Nie" i jest Tygodnik Powszechny,jest TVN i jest Radio Maryja,jest gazeta bardziej lewicowa i jest gazeta bardziej prawicowa.Przekonywanie medialne o danej racji jest ciągłą walka o wyborców.To wyborcy mają decydować jakie poglądy są im bardziej bliskie.Odżegnuje sie tu od czci i wiary Radio Maryja,a dlaczego nikt jakoś nie atakuje chamski,wulgarny, antykościelny, antypolski tygodnik "Nie"?(nie wspomnę o tygodniku "Fakty io Mity")
Wolność mediów to właśnie wielorakość.Jeśli mnie jakieś media nie odpowiadają to ich albo ich nie czytam, albo nie słucham,albo nie oglądam.Na tym polega wolność osobista, ale też ta wolność pozwala mi wyrażać się krytycznie o mediach,które według mnie nie spełniają oczekiwanej przeze mnie informacji,debaty,dyskusji.Demokracja to nie monolit medialny.I czy to zwolennik Radia Maryja,czy te z jego przeciwnik, muszą się nauczyć tolerować istnienie różnych medialnych zdań.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.07.2008 18:07

SLDowski xD

Komentarz został ukrytyrozwiń

a nam maluczkim przyjdzie wybrać na kolejnych wyborach który obiektywizm jest obiektywnie bardziej obiektywny :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.07.2008 16:52

A POwcy(kilka wyjątków się znajdzie) uważają że obiektywne jest TVN. I oboje się zwalczają pod sztandarem walki z fanatyzmem, i tak się kręci wszystko i rozwala nasz kraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.