Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5792 miejsce

Doceniani po śmierci – Maciej Wieczerzak

Dlaczego śmierć artysty tak bardzo przyczynia się do wzrostu popularności jego dzieł?

Martwa Natura z Homarem / Fot. Maciej WieczerzakWielu artystów umiera nie sprzedając ani jednego dzieła. Dopiero po śmierci zyskują sławę, a ich twórczość osiąga niekiedy niebotyczne ceny i jest pożądana przez kolekcjonerów na całym świecie. Dlaczego śmierć artysty tak bardzo przyczynia się do wzrostu popularności jego dzieł?

Niedocenieni za życia


Sztandarowym przykładem niedocenionego malarza był Vincent van Gogh. W ciągu swego 37-letniego życia namalował ponad 2 000 obrazów, sprzedał zaś tylko jeden z nich. Choroby psychiczne i stany lękowe nie przeszkodziły mu w stworzeniu najsłynniejszych dzieł postimpresjonistycznego malarstwa, takich jak Słoneczniki czy Gwiaździsta Noc. Wśród innych dziedzin sztuki i literatury można wymienić Cypriana Kamila Norwida, który umarł w nędzy, Juliusza Słowackiego, którego pierwsze dzieło ukazało się w druku dopiero rok po jego śmierci czy Franciszka Schuberta, który zagrał w życiu tylko jeden publiczny koncert. Teraz ich twórczość weszła do kanonu kultury i naucza się o niej w szkołach.

Przedwczesna śmierć Macieja Wieczerzaka


W Polsce jest wielu utalentowanych artystów. Świetnie zapowiadającym się malarzem, rzeźbiarzem i projektantem był Maciej Wieczerzak, młody artysta z Podkarpacia, który zmarł w grudniu 2015 roku, mając zaledwie 29 lat. Był absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jego dzieła zostały wystawiane m.in. w prestiżowej Saatchi Gallery w Londynie. Wieczerzak w swojej twórczości nawiązywał do pop-artu, a jego dzieła często odnosiły się do aktualnej sytuacji politycznej. Obrazy przywoływały malarstwo Francisca Goi, Hansa Holbeina, a także Takashiego Murakami. Czy przedwczesna śmierć doskonale zapowiadającego się, utalentowanego artysty sprawi, że jego dzieła zyskają jeszcze większe grono wielbicieli?

Czy śmierć zawsze przynosi sławę dziełom i twórcom?


- Zależy mi na tym, aby nazwisko mojego ukochanego żyło nadal w pamięci ludzi, co za tym idzie na obecności w świecie sztuki. Dlatego wyraziłam zgodę na obecność jego obrazów na targach sztuki w Lille we Francji, które odbyły się w lutym, a w kwietniu odbędzie się I wystawa indywidualna post mortem mojego męża – mówi Aleksandra Wieczerzak, wdowa po zmarłym artyście.
- Kolekcję ponad 100 obrazów Macieja Wieczerzaka można podziwiać w warszawskiej Galerii Bagno 2. Przedwczesna śmierć artysty już dziś sprawia, że jego twórczością interesuje się coraz więcej osób, tym bardziej, że prace można nabyć wraz z prawami majątkowymi. Po śmierci ceny obrazów artysty znacznie wzrosły, np. 11 lutego 2016 roku podczas XVI Aukcji Sztuki Nowoczesnej obraz Wieczerzaka „Martwa natura z homarem” został sprzedany za 18000zł.– podkreśla Norbert Pyffel i zaprasza do obejrzenia prac przy ul. Bagno 2 w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.