Facebook Google+ Twitter

Dochód dla każdego - proponują Zieloni i stowarzyszenia

Partia Zieloni m.in. z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej, stow. Dom Wszystkich Polska, stow. Społeczeństwo Fair, wsparła Europejską Inicjatywę Obywatelską na rzecz bezwarunkowego dochodu podstawowego.

 / Fot. Facebook ZieloniBezwarunkowy dochód podstawowy to pewna suma pieniędzy przekazywana każdemu obywatelowi i obywatelce Unii Europejskiej, niezależnie od jej pozostałych dochodów. Ma on charakter powszechny, indywidualny, bezwarunkowy i powinien zapewniać życie w godności i zapobiegać wykluczeniu społecznemu.

Inicjatywa, prowadzona we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma na celu zebranie miliona podpisów w co najmniej 8 krajach. W Polsce (aby była wliczana do ósemki liczba podpisów to 38,250, na razie zebrano ok. 5 proc. tej sumy).

"Stoimy dziś w obliczu wielu cywilizacyjnych wyzwań. Do najważniejszych należą: rosnąca niestabilność zatrudnienia, kryzys narodowych systemów zabezpieczenia społecznego, potrzeba docenienia i wynagrodzenia form działalności niebędących pracą najemną (np. opieka czy wolontariat), a także konieczność głębokiego zmniejszenia presji na środowisko związanej z ludzką aktywnością ekonomiczną. Pilnie potrzeba nam nowych idei i rozwiązań.

Aby przekonać się, czy i w jakim stopniu bezwarunkowy dochód podstawowy może być odpowiedzią na te problemy, konieczna jest szersza debata, a także oparty na solidnych podstawach rachunek kosztów i korzyści z takiego rozwiązania. Uważamy, że Europejska Inicjatywa Obywatelska może przyczynić się do poważnej dyskusji. Nie przesądzając o wyniku debaty, sądzimy, że idea bezwarunkowego dochodu podstawowego zasługuje na to, by ją poważnie rozważyć. Dajmy jej szansę." - argumentują Zieloni w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom.

Podpisy będą zbierane zarówno na formularzach papierowych, jak i przez internet - z tą drugą możliwością wiąże się większe nadzieje.

Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza uruchomił również prostą stronę informacyjną.

Podpisy pod inicjatywą można składać na stronie: Podpisz inicjatywę obywatelską teraz!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zieloni i inne stowarzyszenia obiecują gruszki na wierzbie .Skąd fundusze na taki pomysł ? Jeśli wszyscy mają dostać niezależnie od dochodów to w ogóle nie będzie opłacało się pracować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.