Facebook Google+ Twitter

Doda jak Chrystus i dziecko w probówce. Sezon ogórkowy tygodników

Małe dziecko w wielkiej probówce na okładce "Newsweeka", nazwanie polskiej prawicy talibami, Doda z koroną cierniową we "Wprost" - czym w wakacje nasze największe tygodniki przyciągają czytelników?

 / Fot. Materiały prasowe/w24Najpopularniejsze polskie tygodniki opinii muszą ze sobą ostro konkurować. W każdy poniedziałek toczą "bój" o niezdecydowanego czytelnika, który zastanawia się nad wyborem gazety. W czasie wakacyjnych wyjazdów ludzie sięgają po różne pisma, nie tylko po to, żeby zaspokoić swoją ciekawość, ale przede wszystkim nadrobić zaległości w lekturze czy umilić sobie czas podczas jazdy pociągiem czy wypoczynku na plaży.

Jak sprawić, żeby zachęcić czytelnika do tego, aby zechciał przeczytać o bieżących problemach polityczno-społecznych, gdy temperatura na dworze przekracza 30 stopni, a Polacy mają już dosyć wszystkiego, co choć w najmniejszym stopniu jest związane z polityką? Jak widać, redaktorzy liczą na to, że kontrowersyjna okładka to już połowa sukcesu.

Pod lupę jako pierwszą weźmy okładkę "Newsweeka". Ogromna probówka, w niej nagie, spoglądające gdzieś w dal małe dziecko. "In vitro: talibów wojna z dziećmi. Dlaczego nasza prawica nienawidzi dzieci z probówki?" - brzmi tytuł, który z całą pewnością będzie źródłem kontrowersji. Warto przypomnieć, że jakiś czas temu na okładce tego samego tygodnika pojawił się ustylizowany na taliba poseł Antoni Macierewicz. Przeciwko takiemu potraktowaniu posła zaprotestowało wielu dziennikarzy, m.in. Monika Olejnik. Na protest po poniedziałkowej okładce tygodnika, którego redaktorem naczelnym od niedawna jest Tomasz Lis, już dzień przed ukazaniem się "Newsweeka" zaprotestował znany publicysta, redaktor naczelny portalu fronda.pl, Tomasz Terlikowski.

"Określenie talib z ust bolszewików z "Newsweeka" to w istocie komplement. Ale nie może być zgody na sugerowaną nienawiść do dzieci z próbówki. Nie może, bowiem to nie tylko zwyczajne kłamstwo, ale przede wszystkim próba budowania nieprawdziwej rzeczywistości. Jeśli bowiem ktoś nienawidzi lub ignoruje interesy dzieci z próbówki, to właśnie zwolennicy myślenia Lisa. To oni myślą wyłącznie o marzeniach rodziców, dla nich pragnienia (dobre) rodziców są usprawiedliwieniem dla śmierci dziesiątek dzieci" - skomentował na Facebooku Terlikowski.

Również w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" podjęto problem okładki "Newsweeka". Zajmująca się tematyką kościelną dziennikarka "Gazety" Katarzyna Wiśniewska zauważa, że zamiast sensownej ustawy o in vitro mamy niekończący się wyścig ideologiczny: między prawicą a lewicą, między konserwatywną a liberalną frakcją w PO. Zdaniem Wiśniewskiej, "Newsweek" dołączył do tego wyścigu. "Zamiast merytorycznej dyskusji wolał poszturchać przeciwnika, czyli posłużyć się metodą owych "talibów". Mordercy dzieci kontra oszołomy ziejące nienawiścią do niewinnych niemowląt" - zauważa dziennikarka.

Biorę do ręki kolejny tygodnik, "Wprost", którego redaktorem do niedawna był wspomniany Lis, a teraz jest nim Michał Kobosko. Okładka ma zapowiedzieć znajdujący się w środku wywiad Magdaleny Rigamontti z Dodą. O piosenkarce jest ostatnio głośno, ale wcale nie z powodu nowej piosenki czy jakiegoś dobrego koncertu. Sąd II instancji utrzymał wyrok grzywny dla Dody, a tym samym podtrzymał wcześniejszy wyrok, który stanowił, iż Rabczewska dopuściła się w jednej ze swych wypowiedzi obrazy uczuć religijnych. W jednym z wywiadów z 2009 roku Doda powiedziała, że bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię, bo - według niej - ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła. Słowa te wywołały wiele kontrowersji.

Okładka "Wprostu" przedstawia Dodę z rozpuszczonymi blond włosami. Na jej głowie założona jest korona cierniowa. Doda próbuje przekonać czytelników, że jest pierwszą ofiarą nagonki religijnych oszołomów, którzy tylko węszą, szukają, gdzie i kto obraża ich uczucia religijne.

Okładkę komentuje Łukasz Adamski, publicysta wpolityce.pl. "Dzisiejsza okładka tego pisma pokazuje, że jego kierownictwo jest dalekie od wyznawania jakichkolwiek moralnych zasad. Kłamstwo i obelga w każdej kulturze jest bowiem przejawem złamania norm moralnych i etycznych" - twierdzi Adamski.

"Po ubóstwionym, zsakralizowanym, a jednocześnie kompletnie pozbawionym poglądów polityku nadszedł czas na ubóstwianie głupiutkiej piosenkarki, której jedyną siłą jest skandal i obrażanie innych. I aż trudno nie zadać pytania, kto będzie następny w roli Chrystusa..." - również i tę okładkę na Facebooku komentuje redaktor Terlikowski. Tym pozbawionym poglądów politykiem jest Janusz Palikot, który też pojawił się na okładce "Newsweeka" jako Mesjasz lewicy.

Zobacz film

Wykorzystywanie motywów biblijnych do publicystki, przypisywanie politykom czy celebrytom cech głównych bohaterów Pisma Świętego, jest źródłem wielu kontrowersji. Również nazywanie jednej ze stron politycznego sporu talibami może być odczytywane jako ogromne nadużycie i niesprawiedliwość.

A co Wy, drodzy Czytelnicy W24, sądzicie o okładkach "Newsweeka" i "Wprost". Czy w ramach wolności słowa można uciekać się do tak tanich chwytów, a może w ramach szeroko rozumianej wolności słowa jest to dopuszczalne? Proszę o Wasze opinie.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

internauta
  • internauta
  • 08.07.2012 21:36

@ Łukasz Brzezicki
Dziękuje , że są tacy jak Pan . To Wy będziecie tworzyć Polskę bez martyrologi , kombatanctwa i upajania się klęskami z przeszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2012 21:19

Kolejna "ogórkowa" okładka URze: http://www.e-kiosk.pl/images/20436_fs.jpg

Młodych ludzi, których nie interesuje Smoleńsk, "wola narodu" czy patriotyzm tygodnik nazywa "lemingami". Miło.

Mam wrażenie, że w Polsce są ludzie, którzy żałują, że nie urodzili się w czasie wojny, powstania, czy jakiegoś innego konfliktu zbrojnego, bo w trakcie wojny mogliby mordować wroga i zalepiać przez to swoje kompleksy. Niestety, urodzili się w 21. wieku w kraju wolnym od walki i dlatego zrobią wszystko, by swoje kompleksy niedoszłych powstańców zaleczyć. Albo ten konflikt do wolnego kraju sprowadzić, napędzić, nabuntować ciemny lud na władzę. Takie mam wrażenie, kiedy czytam publicystów z prawicowej prasy, jak bliźniaków, publikujących w tym tygodniku :)

Mimo wszystko cieszy mnie bardzo, że ludzie w Polsce wolą zajmować się sobą, a nie Smoleńskiem, powstaniami (nieudanymi w większości), udawanym patriotyzmem, "wolą narodu" itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doda nie miała prawa wyrażać się o stanie psychicznym autorów Biblii - jeszcze ciekawsze.... Bo Biblia księgą świętą jest i basta. Tak ustaliła większość ... (?), a psychiatrą to Doda nie jest, więc nie powinna nic mówić na te tematy. Tylko monopol mają specjaliści, tylko jacy? Kim mają być Ci specjaliści? Czy też większość demokratyczna ma to ustalić? Bardzo ciekawe... i jakie twórcze, poprawne politycznie i sprawiedliwe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Stanisław Michalski 03.07.2012 23:39
Ciekawe... Większość (też przywilej demokracji) ustala, że Pan obraża wierzących i co wtedy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
adryjak
  • adryjak
  • 04.07.2012 23:33

Pan M. Chorążewicz
ale z pana kawalarz:"szarganie DOBREGO imienia Dody"?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dodatku, Panie Janie, jest Pan w znacznie gorszej sytuacji. Ona takie słowa skierowała do nieżyjących autorów Biblii. Pan, natomiast, szarga dobre imię Pani Doroty, której prawnicy wyliczą dodatkowo w złotówkach na jakie straty Pan naraził ją z tego powodu. To wszystko jest wyliczalne w złotówkach. Życzę łagodnego wymiaru kary.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jan Kowalski Dzisiaj 09:37
Panie Janie, zakładając, że ma pan rację, zauważę iż ona dokładnie za takie słowa została ukarana. Tak więc, proszę oczekiwać powiadomienia o terminie rozprawy... No i kosztuje to 5000 ( słownie pięć tysięcy złotych ) plus koszty sądowe. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 04.07.2012 09:37

Gwiazda Dody gwałtownie biednie, więc stara się jak może zaistnieć "bełkocząc naprana winem i ziłami"

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 04.07.2012 02:59

ludzie to mają jednak jazdy...nie ma co.Chyba co poniektórym należy wytłumaczyć o co chodzi z tym,legendarnym,jak widać już " obrażeniem uczuć religijnych"
Wiekszość ludzi zna uczucie,kiedy padnie ofiarą kradzieży lub oszustwa.Jeżeli nie,to zaręczam-nic przyjemnego.Dlatego właśnie ci "religijni",w obawie przed postawieniem ich przed faktem dokonanym,którym jest uzmysłowienie im,że cała ta ich "religijna prawda" to jedynie pic na wodę i kompletna bzdura na resorach,włączają mechanizm obronny w postaci jedynej,skutecznej metody obrony-w tym przypadku,obrony przed faktami-a więc rzucają się do ataku i do gardeł każdemu,kto choćby napomknie o ich głupocie,naiwności i intelektualnej ignorancji.Tak więc cała sprawa opiera sie na tym,że te religijne kołtuny nie chcą przyjąć do wiadomości,iż przez całe lata byli nabijani w butelkę,a wszystko czego im nakładli do głów szubrawcy w sukienkach to zwyczajne bajki dla dorosłych idiotów.W psychologii taki stan jest nazywany "wyparciem",jednak psychologia niewiele może tu zdziałać.Większości "obrażonych"potrzebna jest pomoc psychiatry.Chociaż biorąc pod uwagę stan religijności w Polsce,można zaryzykować stweirdzenie,że cały kraj nadaje się,jeżeli nie do psychiatrycznej kwarantanny,to z pewnością do religijnego detoksu.
jedyna nadzieja w tym,że Strasburg w sprawie Dody, wykaże jakim "postępowym"krajem jest Polska i przepis z art 196 zniknie z naszego kodeksu karnego raz na zawsze.Może to będzie jakąś jaskółką zmian w mentalności Polaków i nasza religijność,która prokurowała naszemu Narodowi same nieszcześcia będzie jawić się w niedalekiej przyszłości jako denny koszmar z którego Polska zdołała sie wybudzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym jak do tej pory nie powiedzieli co jest obraźliwe w tej wypowiedzi. Sugestia picia i palenia czy słownictwo? Czy jakby Doda powiedziała: "spisujący Biblię mogli być pod wpływem alkoholu i palonych używek" - to też by było obraźliwe, czy nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.