Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8454 miejsce

Dodatek do historii o dzwonie z wraku okrętu Gustloff

Wyciąg z dziennika okrętowego z prac podwodnych przy wraku M/S Wilhelm Gustloff.

W1979 roku brałem udział w inwentaryzacji wraku M/S Wilhelm Gustloff. W trakcie jednego z nurkowań zauważyłem na rufie statku wiszący dzwon. Zabrano go wówczas na pokład statku P.R.O. „Koral''. Po zakończeniu prac statek udał się do portu Gdynia. Dzwon został wtedy wystawiony na nabrzeżu, jednak w tamtych czasach nie wzbudził większego zainteresowania.

Przedwojenne zdjęcie MS Wilhelm Gustloffa / Fot. archiwumDopiero w 50 rocznicę zatopienia statku (czyli w 1995 r. - przyp. red.) Niemcy zwrócili się z prośbą o udostępnienie eksponatu i pokazanie go na zjeździe uciekających z Pomorza, a ocalałych z katastrofy. Dzwon został załadowany wówczas na statek ratowniczy i popłynęliśmy do Kilonii. Wieczorem dzwon został sprawdzony a ja musiałem dokładnie określić miejsce i sposób zamocowania. Niemcy mieli wykonany model MS Wilhelm Gustloffa, no i naocznych świadków, którzy uratowali się z tonącego okrętu. Na drugi dzień odbyła się uroczystość na której obecni byli m.in. uratowani oraz władze landu.

Od jakiegoś czasu czytam wypowiedzi ekspertów z Centralnego Muzeum Morskiego, ludzi wykształconych i mam wrażenie, że oni umieją tylko gdybać. Albo dzwon był w ładowni albo na jakiejś wieży kościelnej. Pisać można wszystko, ale to są domysły a nie prawda. W tamtych czasach nie robiło się zdjęć więc trudno o dokumentację.

Wrak Gustloffa w różnych latach był penetrowany przez nurków. Każdy coś tam znalazł. Dopiero teraz nurkowie z programu ,,Łowcy wraków" z National Geografic stwierdzili, że tak wyczyszczonego obiektu pod wodą nie widzieli, nie spotkali też nic co zazwyczaj jest wraku np. zastawy stołowej, czy narzędzi. A ja nurkując w 1979 roku widziałem w magazynku na rufie narzędzia i liny. Można było wtedy zobaczyć na wraku odzież, były też światła nawigacyjne.Dzwon z Gustloffa? / Fot. Fot. Polskie Ratownictwo Okrętowe

Co jakiś czas ukazują się artykuły na temat dzwonu, które wywołują zdziwienie ludzi znających fakty. Uważam, że przed napisaniem takiego artykułu powinno się dotrzeć do dokumentów i świadków a nie snuć domysły.

Czytaj też w naszym serwisie
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polski_minister_kaze_odebrac_dzwon_z_berlinskiej_wystawy_4178.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.