Facebook Google+ Twitter

Dodatkowy wolny dzień od szkoły w czasie matur

13 stycznia w życie wejdzie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego. Uczniowie szkół ponadgimnazjalanych w dniu matury z matematyki będą zwolnieni z zajęć lekcyjnych.

 / Fot. Lech Muszyński /PAPKatarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej, 30 grudnia podpisała rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego. Wprowadza ono dodatkowy dzień wolny od zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych, w których odbywa się część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki.

Do tej pory, zgodnie z obowiązującym dotychczas rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie odbywały się przez dwa dni - kiedy maturzyści pisali egzaminy z języka polskiego oraz języka obcego. W związku z tym, że od tego roku szkolnego egzamin maturalny z matematyki również jest obowiązkowy, MEN postanowił zmienić owe rozporządzenie sprzed ośmiu lat i wprowadzić dodatkowy dzień wolny.

Uczniom pomysł ten się bardzo podoba. W tym roku, dzięki takiej zmianie, mieliby prawie cały tydzień wolnego, bowiem egzaminy z obowiązkowych przedmiotów odbędą się 4,5 i 6 maja, a 3 maja jest dniem ustawowo wolnym. Może się też okazać, że piątek (7 maja) będzie w szkołach odrabiany w inny dzień.

Dyrektorom niezbyt się to podoba - uważają, że przez to wielu nauczycieli może nie zdążyć zrealizować materiału. Krakowscy pedagodzy proponują, aby przesunąć termin egzaminów maturalnych na czerwiec, gdy młodsze roczniki będą miały już wystawione oceny końcoworoczne. Licealistom takie rozwiązanie się nie podoba. W ten sposób maturzyści mieliby krótsze wakacje, a uczelnie mogłyby nie zdążyć przeprowadzić rekrutacji. Wydaje mi się, że Ministerstwo rozegrało tę sprawę w najlepszy z możliwych sposobów. - mówi Damian, uczeń jednej z wrocławskich szkół.

Jak zakończy się cała sprawa? Powinno się to okazać w ciągu najbliższych dni, ponieważ rozporządzenie MEN wchodzi w życie po czternastu dniach od dnia ogłoszenia, czyli 13 stycznia.

Treść rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej: link

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no bo podczas obowiązkowych matur (polski, j.obcy) zawsze wszyscy mieli, a teraz doszła obowiązkowa matematyka i dojdzie jeden dzień wolny (w sumie będą trzy).
zachęcam do czytania ze zrozumieniem. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja cały czas miałem wolne podczas pisania matur przez starsze klasy, a już za niedługo sam ją będę musiał napisać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.