Facebook Google+ Twitter

Dofinansowania z UE w ramach PARP. Jak otrzymać pieniądze?

Jak poinformowała na stronie internetowej Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w 2012 roku zaplanowano trzy nabory wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. S. Solberg J./Creative Commons 3.0Dla wielu przedsiębiorców dofinansowanie to szansa na uzyskanie środków na wdrożenie własnego serwisu internetowego. Jednak, patrząc na wyniki 2 ostatnich naborów, okazuje się, że zaledwie 8 proc. wszystkich złożonych wniosków, otrzymało dofinansowanie. Można zatem odnieść wrażenie, że wnioskodawcy zgłaszają bardzo słabe, nieinnowacyjne projekty. Czy na pewno? Czym według PARP jest innowacyjność i czy w dzisiejszych czasach
jest jeszcze możliwe zgłoszenie projektu innowacyjnego, zgodnie z definicjami urzędnikami PARP?

Innowacyjność - co to właściwie oznacza?

Zgodnie z definicją dokumentacji programowej dla działania 8.1, innowacyjność to "wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do produktu (towaru lub usługi), procesu, marketingu lub organizacji. Istotą innowacji jest wdrożenie nowości do praktyki". Dalej czytamy, że "wdrożenie nowego produktu (towaru lub usługi) polega na zaoferowaniu go na rynku" oraz "wdrożenie nowego procesu, nowych metod marketingowych lub nowej organizacji polega na ich zastosowaniu w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa". Największą uwagę przykuwa jednak wyrażenie "nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania". Wnioskodawcy mają tutaj duże pole do popisu. Każde istniejące na rynku rozwiązanie jest możliwe do ulepszenia, tym samym możliwe jest to zastosowanie innowacyjności. I na tym właściwie można byłoby zakończyć wszelkie dywagacje i uznać, że wnioskodawcom brakuje pomysłów na innowacyjne projekty. A jednak, istnieją pewne "haczyki".

Kiedy możemy liczyć na dofinansowanie projektu?


Jak można dowiedzieć się z dokumentacji programowej, aby otrzymać dofinansowanie, trzeba uzyskać minimum 60 punktów (przy założeniu, że wszystkie kryteria obligatoryjne są spełnione). Dalsza analiza dokumentacji pozwala dowiedzieć się, że można uzyskać te punkty z następujących kryteriów:

- Przychody inne niż ze świadczenia e-usługi, związane z udostępnieniem zasobów serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów, nie stanowią czynnika decydującego o rentowności projektu - 20 punktów;
- E-usługa będzie świadczona zarówno dla odbiorców krajowych, jak i zagranicznych - 10 punktów;
- Zasadnicza (specyficzna) funkcjonalność dotycząca głównej funkcji e-usługi odpowiada na niezagospodarowaną dotychczas niszę rynkową, poprzez zaspokajanie zasadniczej potrzeby grupy docelowej, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty aktualnie dostępne na rynku - 20 punktów.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Marcin Kot
  • Marcin Kot
  • 18.01.2012 11:56

Szukasz kogoś kto napisze gotowy wniosek 8.1 ? Skontaktuj się z nami +12 398 43 17

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.