Facebook Google+ Twitter

Dofinansowanie do podręczników z programu "Wyprawka szkolna"

Drastyczne wydatki przed pierwszym dzwonkiem szkolnym: książki, zeszyty, nowy plecak. To jeszcze nie wszystko. Uczniowie z biedniejszych rodzin, mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu "Wyprawka szkolna".

Drastyczne wydatki przed pierwszym dzwonkiem szkolnym. Czy 2000 zł wystarczy na wyposażenie trójki dzieci? / Fot. Dorota MichalczakKoszt zakupu podręczników z roku na rok wzrasta. To spory wydatek, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Czym dziecko starsze, tym koszt podręczników jest wyższy.

Za podręczniki do klas I-III średnio zapłacimy od 300 do 350 zł. Wyposażenie gimnazjalisty klasy I łącznie z książkami do nauki języków obcych, to wydatek w granicy 550 zł. W lepszej sytuacji są licealiści z I i II klasy, ponieważ większość niezbędnych do nauki podręczniki mogą odkupić od starszych kolegów. Jednak nie zrobią tego uczniowie liceów kl. II.
Koszt zakupu podręczników uzależniony jest w dużym stopniu od szkoły, do której uczęszcza dziecko, oraz wydawnictwa. Uczniowie z biedniejszych rodzin mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu "Wyprawka szkolna". Zainteresowani muszą zwrócić się do szkół, tam też otrzymają potrzebne informacje, oraz odpowiednie druki do wypełnienia.

W tym roku rząd przeznaczy na dofinansowanie kosztu zakupu podręczników prawie 180 mln zł. Pozwoli to na objęcie pomocą ponad 575 tys. uczniów.
Programem zostaną objęci uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną w klasach I-III i klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie II szkoły ponadgimnazjalnej, klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie II liceum plastycznego oraz w klasach II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Oznacza, to, że programem objęci zostali uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową oraz uczniowie klas najmłodszych - I-III szkół podstawowych.

Dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, oraz odpowiedniej klasy szkoły artystycznej dochód nie może przekraczać kwoty 539 zł netto na osobę w rodzinie (jest to kryterium określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Dla uczniów pozostałych klas objętych programem jest to dochód nieprzekraczający 456 zł netto na osobę w rodzinie (kryterium z ustawy o pomocy społecznej).

5 procent uczniów z klas objętych programem, ale niespełniających żadnego z powyższych kryteriów, może otrzymać wyprawkę na podstawie pozytywnej decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

W 2013 r. programem będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2013/2014 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

Uczniowie niepełnosprawni, o których mowa powyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie „Wyprawka szkolna" bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.

Dofinansowanie zakupu podręczników w 2013 r. będzie wynosić:
kl. I - III - do kwoty 225 zł
kl. V szkoły podstawowej - do kwoty 325 zł
kl. II zasadniczej szkoły zawodowej - do kwoty 390 zł
kl. II szkoły ponadgimnazjalnej (LO, technikum) - do kwoty 445 zł.
w przypadku korzystania przez uczniów niepełnosprawnych z podręczników dopuszczonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do kształcenia specjalnego wysokość pomocy może wynosić do 770 zł w szkole podstawowej, do 607 zł w gimnazjum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

W naszej szkole wydawano wnioski w sekretariacie. Rodzice mogli przyjść w każdej chwili, i pobrać. Poświadczenie zarobków wymaga czasu, do tego wniosek musi być poparty rachunkiem za książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, w wielu szkołach dopiero dzisiaj ruszy kampania z wnioskami, bo kto miał wydawać wnioski wcześniej? Jeżeli wyprawką obarczono szkolnego pedagoga/psychologa, to nie miał kto wcześniej wniosków wydawać. Rodzice maja czas do 10-go na złożenie wniosków, i wtedy będzie wiadomo na ilu wyprawkową kwotę trzeba podzielić. Im więcej wniosków tym mniejsza kwota. A przy dużej ilości wniosków pracownik ma więcej roboty. Wiec i tu może działać zasada zniechęcania do składania wniosków.

Panie Marku, reklama podstawą sukcesu, a wybory już niedługo, trzeba się promować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę Państwa, ale jak to cudownie brzmi... Dofinansujemy najbiedniejszych! Jaka troska! Większa niż za komuny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Darek Szczecina Dzisiaj 17:52

W naszej szkole podstawowej, na około 540 uczniów pobrano niespełna dwadzieścia wniosków. Dzisiaj może więcej, stąd wniosek, że niewielu skorzysta z dofinansowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zainteresowały mnie te kwoty. Przed rokiem dla uczniów klas IV, czyli dzisiaj idących do kl. V nową podstawą programową, wypłacano po 210,00 zł. Czyżby w tym roku rząd chciał być bardziej łaskawy i zwiększył limit o 50%? Nie byłbym tego pewien. Wszystko okaże się po 10 września, jak szkoły skończą przyjmować wnioski. A ilość wniosków jest nieprzewidywalna. Np. w szkole z której czerpię informacje, przed rokiem przyjęto ponad 100% więcej wniosków niż rok wcześniej.
Panie Mateuszu, podziałem tej zapomogi zajmują się szeregowi pracownicy szkoły, dodano im dodatkową robotę bez dodatkowego wynagrodzenia. Obniżając VAT na podręczniki skorzystaliby wszyscy, a najbiedniejszym i tak musieliby wymyślić jakąś pomoc. Dobrze, że autorzy kreatywnej księgowości państwowej nie podwyższyli jeszcze VAT-u na podręczniki, by zabezpieczyć potrzebne środki na szkolną wyprawkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiadomo, co się za tym wszystkim kryje.
Spora suma z dotacji co roku pozostaje niewykorzystana, więc to takie nabijanie ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzieś znalazłam notkę, że do podręczników wprowadzane są niewielkie, kosmetyczne wręcz zmiany w tekście, które dyskwalifikują automatycznie ubiegłoroczny podręcznik dla tych, którzy mogliby (jak dawniej) korzystać z podręczników używanych.
Zmiany te wymuszają kupowanie nowych, a kasa idzie do wydawcy i...autora, który otrzymuje tantiemy za kolejne wydania. Jak świat światem, zawsze ubiegłoroczne podręczniki służyły (bez ujmy na honorze)młodszym , mniej zasobnym uczniom za darmo ze zbiórki w szkole, albo za minimalną odpłatnoscią u bukinisty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ceny podręczników szokujące, nie ma innego wyjścia trzeba kupić.... Nad kryteriami dofinansowania, można by długo dyskutować. Z tego co się dowiedziałam od rodziców posyłających swoje pociechy do szkoły, to niewielu otrzyma finansowe wsparcie na podręczniki. A gdzie reszta????

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może rząd zamiast "przeznaczać na dofinansowanie kosztu zakupu podręczników" pieniądze po prostu nie wyciągałby ich tyle z kieszeni obywateli ? Nie prościej obniżyć VAT na książki, zamiast go podwyższać ? Przy "przeznaczaniu pieniędzy" trzeba dodatkowo dodać roboty armii urzędników, która ma decydować, komu to przyznać. Druga rzecz: nie rozumiem, dlaczego prawie co roku trzeba kupować nowe podręczniki. To znaczy rozumiem: to następne otwarcie pola do łapówek ("prezentów") od wydawnictw dla nauczycieli, którzy decydują jakie podręczniki mają rodzice kupić na kolejny rok szkolny. W sytuacji, gdyby zostawiano podręczniki w szkole dla kolejnych roczników, nie byłoby zarobku ani dla wydawnictw, ani "prezentów" dla nauczycieli. Więc rózne lobbies są zainteresowane utrzymaniem staus quo. Nie wiem jaką skalę ma ten proceder, ale słyszałem o paru przypadkach (nie chcę uogólniać). Jednak niewątpliwie dużą korzyścią i ulgą dla rodziców byłoby takie prostsze rozwiązanie, niż zaangażowanie rządu, który najpierw łupie nas w podatkach, a potem łaskawie "dofinansowuje".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.