Facebook Google+ Twitter

Dokąd dopłynie Wisła? O szansach awansu Białej Gwiazdy do Ligi Mistrzów

Kolekcjonowanie tytułów mistrza Polski (8 w ciągu 12 lat) spowszechniało działaczom "Białej Gwiazdy". Choć sezon jeszcze się nie skończył, w Krakowie już powstaje plan mający zagwarantować awans do Ligi Mistrzów.

Efektowniejszą serią w historii polskiego futbolu może wykazać się tylko Górnik, który na najwyższym stopniu ligowego podium stawał ośmiokrotnie w ciągu zaledwie 10 sezonów (1957-1967). Po deszczu błyszczących konfetti i ostatniej kropli szampana przyjdzie czas chłodnej analizy kończących się rozgrywek, które pozostawiają sporo materiału do przemyśleń.

Od ograniczenia liczby drużyn w I lidze/Ekstraklasie do 16 w sezonie 1998/1999 (z wyłączeniem sezonu 2001/2002, kiedy rozgrywki odbywały się na innych zasadach) "najsłabszym" mistrzem było Zagłębie Lubin, które zgromadziło 63 punkty. Jeśli Wisła wygra dwa ostatnie mecze, będzie miała na koncie 59 punktów (tymczasem w ubiegłym sezonie taki wynik gwarantował dopiero trzecie miejsce), czyli średnio 1,96 pkt. na mecz (dla porównania: Barcelona - średnia 2,52 punktu na mecz, Milan - 2,21; Borussia - 2,2; Manchester - 2,1; Lille po 37 kolejkach - 1,97).

Sukces Wisły to przede wszystkim sukces organizacyjny. Relacje w czworokącie właściciel - prezes - dyrektor sportowy - trener można uznać za wzorcowe. W odróżnieniu od Legii, w której głośno było o nieporozumieniach na linii Skorża-Jóźwiak oraz Lecha, pośpiesznie rezygnującego z trenera Jacka Zielińskiego w przeddzień meczu z Manchesterem City, w Krakowie spotkali się profesjonaliści spójnie dyrygujący drużyną. Przez cały sezon do mediów nie dotarły żadne pogłoski o choćby najmniejszej różnicy zdań wśród kierownictwa klubu.

Czytaj też: Maciej Żurawski odchodzi z Wisły Kraków?

Start tej ekipy był bardzo trudny. Przed sezonem odeszła para stoperów Marcelo-Głowacki, jeszcze na jesieni kontuzja wymusiła zakończenie kariery Brazylijczyka Clebera. W przerwie zimowej Kraków opuścili wypaleni piłkarsko w Ekstraklasie bracia Brożkowie oraz Mariusz Pawełek. Drużyna straciła cały swój trzon, ze starej ekipy ostał się jedynie Radosław Sobolewski. Nim sezon na dobre się rozkręcił, Wisła już odpadła w eliminacjach Ligi Europejskiej. Rozstano się z Henrykiem Kasperczakiem, a na architektów nowej Wisły wybrano trenera Roberta Maaskanta i dyrektora sportowego Stana Valckxa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.