Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23780 miejsce

Dokąd na wakacje? Może na "szczęśliwą wyspę" ?

"Szczęśliwa wyspa" tak nazwał ją młody Baczyński. Urokliwe plaże, cudna przyroda, ale jeszcze piękniejsza dawna historia naszych rodaków. Pozostawili tam polskie pamiątki, przetrwały ich domy. Gdyby nie wojna byłaby tam polska uczelnia.

Zatoka Supetar na wyspie Šolta / Fot. Barbara Figurniak Wschód słońca na wyspie Šolta. / Fot. Barbara Figurniak Kwiat passiflory występuje na wyspie. Jego owoce są bardzo smaczne i wyjątkowo zdrowe. / Fot. Barbara Figurniak Zachód słońca w Maslenicy na wyspie Šolta . / Fot. Barbara Figurniak Owoce passiflory. / Fot. Barbara Figurniak Widok o wschodzie słońca w kierunku wyspy Brač. / Fot. Barbara Figurniak Urząd Miasta Grohote. / Fot. Barbara Figurniak Port w miejscowości Rogač, do którego przybijają promy ze Splitu. / Fot. Barbara Figurniak Pierwszy Dom Polski na wyspie w miejscowości Rogacz. Własność Władysławy Nazarewskiej. / Fot. Barbara Figurniak Widok na Nečujam z drogi prowadzącej do Grohote. Widok na zatokę Supetar z zatoku Tiha w Nećujam. / Fot. Barbara Figurniak Dom, w którym mieszkał K.K.Baczyński / Fot. Barbara Figurniak Dom nad zatoką Supetar, w którym bywał K.K.Baczyński / Fot. Barbara Figurniak Matka Boska Ostrobramska przywieziona z Wilna. / Fot. Barbara Figurniak Kosciół św. Teresy w Rogaaču. / Fot. Barbara Figurniak Tablica ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego. / Fot. Barbara Figurniak Po środku fotografii, na pierwszym planie Władysława Nazarewska. / Fot. Nieznany Chorągiew ufundowana przez Polkę Władysławę Nazarewską i Don Ante Bezicia. / Fot. Nieznany Chorągiew- stan obecny, po koniecznej renowacji, która odbyła się w 1972 roku z powodu zniszczeń jakie odniosła w czasie wojny. Widnieją jeszcze dwie daty: 1922 r.- to początek działalności, 1932r. - uroczystość wręczenia chorągwi. / Fot. Dinko Sule Krzysztof Kamil Baczyński / Fot. Nieznany Plaża w miejscowości Nečujam, gdzie dwukrotnie swoje wakacje spędzał K.K.Baczyński. / Fot. Barbara Figurniak Droga łącząca miejscowości Nejačum i Grohote. / Fot. Barbara Figurniak Zdjęcie wykonane 12.04.2014r w Nećujam - obok domu, w którym bywał Poeta. / Fot. Barbara Figurniak Wnętrze polskiego kościółka w Nečujam. / Fot. Barbara Figurniak Polski kościółek Matki Boskiej Ostrobramskiej w Nećujam. / Fot. Barbara Figurniak Wnętrze polskiego kościółka obecnie własnoręcznie remontuje ksiądz proboszcz parafii w Nečujam. / Fot. Mateusz Jarosz Tablica ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego. / Fot. Barbara Figurniak Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz na drodze im. Józefa Bartelmusa w Nećujam. / Fot. Dinko Sule Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz pod domem, w którym bywał K.K.Baczyński. / Fot. Andrea Kaśtelan Delegacja polska pod domem, w którym bywał K.K.Baczyński. / Fot. Andrea Kaśtelan W Urzędzie Miasta Grohote. / Fot. Andrea Kaśtelan Konsul PR w Zagrzebiu Janusz Tatera z Naczelnikiem gminy Šolta Nikolą Cecić-Karuziciem / Fot. Barbara Figurniak Dinko Sule rozmawia z Konsulem Januszem Taterą. / Fot. Barbara Figurniak Powitanie - Konsul RP Janusz Tatera z Naczelnikiem gminy Šolta Nikolą Cecić-Karuziciem. / Fot. Barbara Figurniak Przy mogile Żivana Bezicia w Grohote. / Fot. Dinko Sule

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Polecam NA WAKACJE !

Komentarz został ukrytyrozwiń

18 czerwca 2014r. na wyspie Solta odbędą się uroczystości związane z rocznicą poświęcenia kamienia węgielnego pod odbudowę domu w Nećujam, dawnej własności Polaków, w którym w latach 1937,1938 przebywał K.K.Baczyński. W uroczystościach udział wezmą władze wyspy Śolta, konsul i inne osobistości z Ambasady RP w Zagrzebiu, dowództwo okrętu szkoleniowego Marynarki Wojennej ORP "Wodnik", przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonez", wieloletni biograf Baczyńskiego Pan Wiesław Budzyński oraz inni goście.
W tym dniu zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego po jej odnowieniu. W polskim kościółku, przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej odbędzie się koncert pieśni do słów K.K.Baczyńskiego. Serdecznie zapraszam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link ze strony Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Zagrzebiu : http://zagrzeb.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/obchody_70_rocznicy_wybuchu_powstania_warszawskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Sławku i również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypad w tamte strony pozostanie marzeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wspaniały material...Ślę pozdrowienia...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja dziękuję za te słowa, i we mnie radość z tego, że warto odkrywać historię, pisać o niej, czcić i pamiętać o wspaniałych ludziach. Cieszy mnie, że tylu osobom los naszych rodaków nie jest obojętny, że przyjaźń pomiędzy narodami jest możliwa dzięki WAM - " ludziom dobrej woli ". To prawda , że jest ich więcej. Dziękuję za to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

.. i dziękować, bo takie właśnie działania szlachetne przywracają wiarę w człowieka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla takich publikacji warto zagladac na W 24 i chwalic, chwalic !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna jest ta swoista saga Basi o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i miejscach z nim związanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.