Facebook Google+ Twitter

Dokąd po poradę ma się udać Polak pracujący w Holandii?

Aktualnie, jak podają statystyki, na emigracji w Holandii przebywa ponad 60 tys. naszych rodaków. W tym znaczna ich liczba to emigranci za chlebem, którzy przybyli do kraju wiatraków i tulipanów po 1 maja 2007, kiedy Holandia oficjalnie zniosła ograniczenia do swojego rynku pracy dla obywateli krajów członkowskich, które wstąpiły do UE w maju 2004 roku, w tym również dla Polaków.

Kraina wiatraków. / Fot. Beata BorkowskaNie wszyscy z nich świadomi są swoich praw, będąc legalnie zatrudnionymi przez holenderskich pracodawców. Często nie wiedzą, gdzie sięgnąć po poradę, aby zapoznać się z prawami i obowiązkami dotyczącymi pracowników.

Doskonałym źródłem jest strona www.abu.nl. Dostępne na niej polskojęzyczne tłumaczenie Układu Zbiorowego Pracy (CAO) dla pracowników czasowych, jest też źródłem informacji o tzw. systemie fazowym. Po przepracowaniu określonego czasu dla agencji pracy tymczasowej (biura pośrednictwa pracy) każdy nabywa stopniowo coraz więcej praw. Bardzo ważne jest zatrudnienie się poprzez profesjonalną agencję pracy, która posiadając certyfikaty przestrzega najnowszych, najbardziej wymagających standardów dla agencji pracy NEN 4400 i spełnia wszelkie wymagania w zakresie administracji kadrowo-płacowej oraz przestrzega prawo, ale również pisane i niepisane zasady etyki.

Istotną podstawa do egzekwowania swoich praw jest zawsze legalne zatrudnienie. Daje ono gwarancję określonych umową dochodów i pewność świadczeń oraz ułatwienia w znalezieniu mieszkania. Nie każdy zatrudniony w Holandii wie, że nawet jako pracownik czasowy, gdyby nie ze swej winy okresowo nie mógł znaleźć pracy, albo miał pracę w niepełnym wymiarze, może ubiegać się tam o zasiłek dla bezrobotnych. Wymagania jakie należy spełnić w takim przypadku podane są na anglojęzycznej stronie www.szw.nl.

Polak pracujący w Holandii zawsze może zostać członkiem związku zawodowego. Polepsza to jego status i daje gwarancję dobrych relacji z pracodawcą. Związek zawodowy pomaga i radzi w kwestiach dotyczących zasad wynagradzania, czasu pracy, jej warunków i wszelkich świadczeń socjalnych. Dla zainteresowanych nowo przybyłych do pracy podaję polskie tłumaczenie wszelkich porad na stronie www.fnvbondgenoten.nl/polskie. Ponadto informuję o telefonicznych konsultacjach, które FNV Bondgenoten zorganizowało dla polskojęzycznych pracowników. W każdy wtorek pod numerem 0031 613183679 dyżuruje polski członek związku – doradca w wielu wątpliwych kwestiach.

Pozostałe problemy, z jakimi borykają się rodacy na emigracji w Holandii i ich rodzinom w Polsce, chętnie pomogą potrzebującym zrozumieć lub rozwiązać uczestnicy forum tygodnika „Niedziela.nl” na stronie www.niedziela.nl.

Zobacz też:
Pomóż Polakom w Holandii w sprawie podatków

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.