Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19608 miejsce

Dokąd trafią kamienne skarby z dna Wisły?

Dzięki niskiemu stanowi wody w Wiśle, odnaleziono wiele ze zrabowanych podczas "Potopu" archeologicznych skarbów. Wbrew obiegowej opinii, znaleziska prawdopodobnie nie pochodzą jednak z Zamku Królewskiego i trafią do innego muzeum.

Zamek Królewski w Warszawie / Fot. Łukasz GałkowskiWedług kierownika zespołu badań historycznych i kolekcji Zamku Królewskiego Marka Wrede, najcenniejsze elementy wyłowione z Wisły pochodzą nie z rezydencji przy placu Zamkowym, a z pałacu Kazimierzowskiego lub ogólnie z terenu historycznego kampusu uniwersyteckiego, na którym w okresie panowania Wazów znajdowały się najpiękniejsze ogrody w Warszawie.
Stąd miałaby pochodzić m.in. znaleziona na dnie Wisły zabytkowa fontanna. Pałac Kazimierzowski, zbudowany w połowie XVII w. jako "Villa Regia" (królewski dom) jest najstarszą budowlą Uniwersytetu. Rezydowali w niej królowie polscy, począwszy od Jana Kazimierza (1648-1668), któremu budowla zawdzięcza swoją nazwę. Do ówczesnych rezydencji królewskich należy także Zamek Ujazdowski, zbudowany w 1624 r. na rozkaz Zygmunta III Wazy (1587-1632). Ocenę tego, skąd pochodzą znaleziska, utrudnia jednak brak podstawy źródłowej. Dokąd trafią więc "kamienne skarby"?
- Decydowanie, gdzie będą wystawione znaleziska, jest przedwczesne - powiedział Marek Wrede w rozmowie z W24. Przed podjęciem takiej decyzji muszą zostać poczynione inne kroki. - Po pierwsze musi zostać podjęty wysiłek, aby poprzez prace konserwatorsko-archeologiczne nad samymi wykopaliskami, poprzez ocenę kamienia, łączeń, sprawdzenie większej ilości dokumentacji, więcej się o znaleziskach dowiedzieć - tłumaczy uznany ekspert historii XVII w. Następnie muszą zostać wykonane prace konserwatorskie, a po ich zakończeniu prace porównawcze z eksponatami znajdującymi się już od wielu lat w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, a wyłowionymi z Wisły na początku XX w. Dopiero potem mogą zostać podjęte na podstawie opinii władz miasta, konserwatora zabytków i archeologów stosowne decyzje. - Takie są realia - podkreśla Marek Wrede.
Podstawowym problemem oceny znalezisk pod kątem ich pochodzenia jest "bardzo krucha podstawa źródłowa" - podkreśla Marek Wrede. Nie istnieje dokumentacja graficzna budowli, nie ma dokumentacji rysunkowej. Także źródła pisane nie pomagają w zdecydowanym stopniu w ustaleniu, gdzie "kamienne skarby" znajdowały się pierwotnie. - Orientując się w specyfice obudowy Zamku Ujazdowskiego i Villi Regia, która była tam najbogatsza, można powiedzieć, że znajdowały się one w Parku Podmiejskim w Villi Regia - twierdzi Marek Wrede.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.