Facebook Google+ Twitter

Dokąd zmierza Europa? Debata z udziałem Róży Thun w Krakowie

5 października w krakowskim klubie Alchemia odbyło się wyjątkowe spotkanie nt. przyszłości Europy. Dariusz Szwed i Róża Thun mówili o podobieństwach i różnicach pomiędzy propozycjami grupy Zielonych i chadeków z EPL.

Spotkanie poprowadził dziennikarz Radia Kraków, Jacek Bańka.

 / Fot. Zielony Instytut / Materiały OrganizatoraKrakowską debata była wspólnym przedsięwzięciem koła Platformy Obywatelskiej im. Roberta Schumana, krakowskiego koła Partii Zieloni 2004 i Fundacji "Zielony Instytut".

Pierwsze pytanie zadane przez Jacka Bańka dotyczyło rozdziału środków z Unii Europejskiej, które trafiają do polskiej gospodarki. "Czy unijne pieniądze, po które sięgamy to rzeczywiście same korzyści?" - zapytał dziennikarz. Róża Thun uznała, że "jeżeli mówimy, że Unia Europejska opiera się na solidarności, to jeżeli ona nie będzie miała wymiaru konkretnego i materialnego to będzie niewiele warta.". sytuację porównało do chrześcijaństwa, które nie powinno być pustym słowem, lecz namacalnym systemem wartości, który motywuje ludzi do pomocy bliźniemu. "Generalnie rzecz biorąc to, że bogaci inwestują tam, gdzie te inwestycje są potrzebne, jest czymś niezwykle dobrym" - dodała.

Dariusz Szwed, polityk Zielonych zgodził się z Różą Thun, że solidarność powinna być kluczową wartością spajającą Europę, tym bardziej, że dyskurs konkurencji i wyścigu szczurów dominuje. Szwed skrytykował również dyskurs części mediów niemieckich gdzie próbuje zestawiać się "pracowitych Niemców" i "leniwych Greków". Unię ocenił jako projekt w zasadzie dobry (ze względu na ambitną politykę ekologiczną i klimatyczną), ale wymagający poprawy. "Więcej Europy, ale też lepszej Europy" - powiedział lider Zielonych 2004.

Róża Thun odwołała się do prowadzonej m.in. wspólnie z Dariuszem Szwedem kampanii referendalnej z 2003 roku, gdy "wolontariusze harowali, na rzecz przekonania Polaków do europejskiego projektu". Przypomniała, że frekwencja wyniosła tylko 57 proc., uznając, że zaangażowanie organizacji pozarządowych (m.in. chadeckich jak Fundacja Schumana czy Grupy Referendalnej "Zieloni") było przyczyną, że udało przekroczyć się 50 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.