Facebook Google+ Twitter

Dokąd zmierza prasa? Czy powinniśmy płacić za artykuły w sieci?

Dziś oficjalnie siedmiu wydawców w naszym kraju oświadczyło, że niebawem będzie trzeba płacić za możliwość przeczytania artykułów publikowanych w internecie. Czy zamiast przymusowej "składki" na rozłożony w czasie pogrzeb prasy, nie lepiej zastanowić się nad przyczyną spadku dochodów?

Sonda

Czy uważasz że czytelnik powinien płacić za czytanie artykułów w internecie?

Dziennik Polska / Fot. PolskapresseTen moment musiał kiedyś nastać. Spadek czytelnictwa gazet w Polsce, mniejsze wpływy wydawców. Kwestią otwartą pozostawało tylko pytanie kiedy wydawcy zdecydują się pobierać pieniądze za możliwość czytania artykułów w internecie. I stało się. Z zainteresowaniem przeczytałem dzisiejsze oświadczenie siedmiu wydawców, że okres darmowego czytania w internecie niebawem się skończy.

Świetnie! Tylko ja nie mam ochoty składać się na rozłożony w czasie pogrzeb polskiej prasy i mediów. Skoro poziom czytelnictwa gazet w Polsce spada, może należy zadać sobie pytanie dlaczego tak się dzieje? Nie można oczekiwać, że to się zmieni samemu nie wprowadzając zmian. Jednak czy możemy nazwać zmianą wyciągnięcie ręki do czytelnika i jak ta babinka z krakowskiego rynku mówienie: daj monetę, Panie daj?!

Paweł Fąfara z Polskapresse w swoim tekście opublikowanym dziś we wszystkich dziennikach tej grupy pyta: czy nie dziwi fakt, że za przeczytanie jego tekstu w wersji papierowej musiałem zapłacić a w internetowym wydaniu mogłem przeczytać za darmo? Nie, nie dziwi. Jest to dla mnie coś naturalnego. Skoro sam wydawca daje mi taką możliwość. Cóż, jego ryzyko biznesowe. Owszem, szelest papieru pod palcami jest cudowny, ale skoro czytelnicy mają do wyboru: płacić lub dostać za darmo, to dla wielu wybór jest oczywisty.

Dziwi co innego. Brak zróżnicowania contentu na różnych nośnikach. Trwacie, drodzy wydawcy, w moim odczuciu z uporem maniaka przy czymś co nazwałbym "monomedialnym typem gazety" zamiast być "multimedialnym". Owszem gazety mają swoje strony internetowe, przysyłają pocztę z powiadomieniem itd. Jednak wszędzie są powielane te same treści. Po co?

Polska prasa w dużej mierze wiąże jeszcze swój sukces z nakładem. I wszyscy się ścigają, kto osiągnie większą sprzedaż. Błąd. Dziś już nie ma czytelnika takiego jak 20 lat temu. Dziś wydawca powinien mówić o odbiorcach. Bo to przecież ich sprzedaje reklamodawcy a nie nakład gazet. A przecież każdy nośnik to inny typ odbiorca.

Posłużę się przykładem. Wydaje pan oświadczenie na temat wprowadzenia opłat za czytanie w artykułów w internecie. Na iPada trafi krótki tekst z jakąś ciekawą ikonografią, do gazety idzie całość oświadczenia, na stronę internetową trafia krótkie oświadczenie video. To nie jest powielanie informacji to jest nadawanie im różnego wymiaru w zależności od nośnika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

To że trzeba płaćić za artykuły umieszczane w internecie to nie nowość - wydawcy i dziennikarze chcą szacunku dla swojej pracy. Co innego z dziennikarzami obywatelskimi, którzy często prezentują pod wieloma względami lepszy materiał niż zawodowcy, a w24 nie daje ich tekstom nawet zaistnieć - wyrzucane na podstrony nie znajdują czytelników. Może im też należałoby płacić? A może powinni przestać pisać na portal, który lekceważy "kury znoszące złote jajka" tj. chociażby ściągające czytelników ze swoich regionów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To że trzeba płaćić za artykuły umieszczane w internecie to nie nowość - wydawcy i dziennikarze chcą szacunku dla swojej pracy. Co innego z dziennikarzami obywatelskimi, którzy często prezentują pod wieloma względami lepszy materiał niż zawodowcy, a w24 nie daje ich tekstom nawet zaistnieć - wyrzucane na podstrony nie znajdują czytelników. Może im też należałoby płacić? A może powinni przestać pisać na portal, który lekceważy "kury znoszące złote jajka" tj. chociażby ściągające czytelników ze swoich regionów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 20.07.2012 08:00

niestety dzisiejsza polska to kraj cudów jeśli chodzi o kase te sobiesiaki śmietanki dębskie ..a ta propozycja to oczwiście napad na kase . a tak poza tym faktycznie... od tych tajnych umów w dzisiejszej polsce włos sie jeży na głowie tylko ułamek procenta przechodzi do wiadomości publicznej... ze kazdy remont alternatywnej drogi do autostrady w promieniu 30 km musi być konsultowany z inwestorem każde zmniejszenie natężenia ruchu na autostradzie skutkuje odszkodowanie ...itd cuda.. ze w KGHM pracownicy mają zapewnione.... ktoś tu zgarniał miliony za te wsze umowy i zgarna do dziś... to sa jawne struktury mafijne w polsce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ostrowski, wolne od opłat?! Nigdy nie były wolne od opłat. Liczył Pan ile dziennie wypala kasy pański komputer?! Liczą się kliknięcia i stosowne umowy z firmą energetycznym. Niby nie widać a co miesiąc czy dwa przychodzą rachunki za energię. Pomnożone przez kliknięcia daje ogromne sumy przy dobrze prosperującej gazecie. Pod warunkiem, że jest atrakcyjna. Kto nie umie i pisze dyrdymały, niech zmieni zawód. Kiedyś szperałem w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Prezes pewnej gazety internetowej zarabiał pięćset tysięcy złotych miesięcznie, teraz zapewne jeszcze więcej. No, ale teraz tego już tam nie znajdziecie! Tuskowi już dobrze nad tym pomyśleli i dzisiaj jest to tajne! "Śmietankowi" dobrze się zadekowali a teraz chcą jeszcze więcej za pisanie bzdur. Jak przedmówca powiedział, mogę dodać, że artykuły pisane w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w stosunku do dnia dzisiejszego to jak (100:1). No, ale wtedy były konkretne potrzeby i okres zimnowojenny. Nie można było pozwolić sobie na ogłupianie ludzi i społeczeństwa. Dzisiaj?! Im naród głupszy, tym Tuskowi lżej. Jakich mamy profesorów dzisiaj?! No, nie wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 19.07.2012 16:01

faktycznie rynek zalany tandeta w stylu .. zycie gwiazd czy życie na goraco nic profesjonalnego jak 30 lat temu...były problemy technik astronautyka urania dookoła świata kultura forum polityka i dziesiątki profesjonalnych czasopism a dziś prasa do sracza ledwo sie nadaje!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 19.07.2012 15:56

szybciej od darmowego czytania w internecie{czy aby darmowe?} skończa sie te wydawnictwa prasy co to proponuja!!! a że mniej sie czyta?? bo 90% czasopism w polsce toobecnie szmatławce! o jakości i pozycji czasopism z PRL można tylko pomarzyć i powspominać!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Dawid Serafin

/zgadzam się, to rynek zweryfikuje ten projekt /


Dlatego tytuł artykułu:

/Czy powinniśmy płacić za artykuły w sieci?/

uważam za źle sformułowany.
Jak ustaliliśmy, to nie kwestia powinności ( kogo, wobec czego/kogo), tylko wyboru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem wydania internetowe powinny być wolne od opłat ich nadrzędną rolą powinno być wsparcie wydania drukowanego. Efektywna reklama w tzw. "necie" powinna zwiększać sprzedaż wydania drukowanego. To nic innego jak forma reklamy i to dobrej. Tylko pomysł by odbiorca płacił za oglądanie reklamy wydaje mi się co najmniej chory. Tylko czekać, aż roznosiciel ulotek zapuka nam do drzwi z roszczeniem za to, że przed chwilą udekorował nam wycieraczkę stertą reklam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie dość, że jakość artykułów jest na niektórych portalach żenująca już nie tylko pod względem merytorycznym ale i prostej poprawnej polszczyzny, to oni będą sobie kazali jeszcze za to płacić teraz?
Już i tak prawie nie przeglądam wiadomości, bo doskonale wiem, że jeśli np Gazeta.pl napisze o wypadku samochodowym, to na TVN będzie drastyczne wideo, na Onecie obrzydliwe zdjęcia, na WP narzekanie na ogólny chaos w kraju, na Gazecie Polskiej że czas na zmianę rządu, a na Interii głównym wątkiem będzie, że na szczęście to nie było w Krakowie. Każdy portal pisze o tym samym tylko pod innym kątem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Artur Wojnowski

zgadzam się, to rynek zweryfikuje ten projekt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.