Facebook Google+ Twitter

Dokąd zmierzają polskie media?

Coraz częściej jesteśmy świadkami postępującej tabloidyzacji mediów. Polskie media szybko nadganiają w niechlubnym procesie media zachodnie. Czy w przyszłości na pierwszych stronach dzienników opinii zamiast polityków zobaczymy Dodę?

Tabloidyzacja i koncentracja to dwa odrębne procesy, powodujące powolny spadek jakości mediów. Tabloidyzacja w dużym uproszczeniu to przede wszystkim pogoń za sensacją, pisanie pod czytelnika i nastawienie na zwiększenie sprzedaży. Jak wiadomo, tabloidy pod względem sprzedanego nakładu biją na głowę „poważne” gazety. Wymieniony proces zachodzi również w radiu i telewizji, w tym zarówno prywatnej, jak i publicznej. Koncentracja to z kolei odbywający się dwubiegunowo proces, w którym jeden wydawca (nadawca) gromadzi kolejne media. Słabsi konkurenci odpadają, a treść upodabnia się do siebie.

Wyżej wymienione przemiany zachodzą także w przypadku polskich mediów. Dla potwierdzenia podam prosty przykład. Do niedawna „Rzeczpospolita” ukazywała się w formacie A3, jako ostatni dziennik opinii w Polsce. Na pytanie dlaczego nie zmienia formatu na A4, odpowiedź przedstawicieli dziennika brzmiała: „Jesteśmy poważnym dziennikiem, a nie lekturą którą można na szybko przeczytać w drodze do pracy”. Jednak niedawno format zmieniono.

Pytanie brzmi jednak, dokąd te procesy tak naprawdę zmierzają? Moim zdaniem nie tylko do ograniczenia wyboru odbiorcy, lecz również do jego stopniowego ogłupiania i powrotu do słynnego zawołania „lud żąda chleba i igrzysk”. Jeszcze kilka lat temu w serwisach informacyjnych telewizji, nawet komercyjnych, nie usłyszelibyśmy słowa na temat kultury innej niż ta wysokich lotów. Dzisiaj na koniec każdego wydania raczeni jesteśmy treścią z zakresu popkultury. Kto z nas jeszcze dziesięć lat temu pomyślałby, że przez pół dnia w telewizji zobaczy jedynie telenowele i to na wszystkich programach? Czy ktoś wtedy w ogóle wyobrażał sobie powstanie „Faktu”?

Nawiązując do wymienionego tabloidu – w ubiegłym tygodniu, w czwartek, na ostatniej stronie obok zdjęcia rozebranej panienki pojawia się artykuł o egzekucjach w Iranie. Co więcej, część czytelników może odnieść wrażenie, że komentarz przy zdjęciu fotomodelki i jej wyraz twarzy są nawiązaniem do artykułu. Więc jak to właściwie jest? Jednego dnia Maraton Pisania Listów Amnesty International, a drugiego obojętne traktowanie łamania wszelkich norm humanitaryzmu? Gdzie jest granica, pytam?

Media po łacinie znaczy „pomiędzy”. I faktycznie, to media kreują pewną rzeczywistość o świecie w umyśle odbiorcy. Ale kiedy nastąpi już dzień, kiedy każda gazeta, każdy program telewizyjny, każda audycja radiowa będzie identyczna, to czyż nie będzie to również dzień, w którym skończy się najważniejszy bodajże element demokracji – pluralizm światopoglądowy?

Pojawiła się jednak iskierka nadziei dla mediów. Mowa o dziennikarstwie oddolnym, nazwanym w Polsce dziennikarstwem obywatelskim. Całość projektu ocenić można dopiero po latach, ale pewne sukcesy widoczne są już dzisiaj. Czy jednak dziennikarstwo obywatelskie zdoła przełamać dominację mediów tradycyjnych? Zobaczymy wkrótce.


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Stary model i dziennikarstwo obywatelskie będą zjawiskami równoległymi, choć przenikającymi się. Właściwie już tak jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niby dlaczego ktokolwiek miałby biegać za Dodą gdyby nie spodziewał się, że znajdzie na swój materiał odbiorców? I co to jest "logika pedagogiczna"? Media są jak wszystko inne. Jeden klient wybierze hamburgera, drugi zrobi sobie sałatkę. Nie rozumiem dlaczego dziennikarzy miałaby obowiązywać etyka inna niż dostawców pozostałych dóbr i usług. Jeden punkt - dostarcz mi to, czego oczekuję. Jeśli odbiorcy będą się domagać dobrej treści, to dostaną dobrą treść, jeśli nie - to nie.

Tak naprawdę zepchnięcie części mediów do poziomu tabloidu i wyraźna segmentacja rynku klientom służy. Jeśli wiesz czego chcesz, to lepiej żebyś wiedział też kto takie coś dostarcza, a kto nie. Wiesz, że nie chcesz (albo chcesz) czytać "Fakt", wiesz, że nie chcesz (albo chcesz) czytać "ResPublikę Nową". Wiesz więc od razu po co sięgnąć. Każdy ma swój segment i każdy jest zadowolony. "Logika pedagogiczna" pachnie mi niestety jakimś nieuzasadnionym wynoszeniem mediów na poziom, na którym wcale nie muszą się znajdować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj tam
tv to i tak oglądają ludzie najmniej wymagający. Ci bardziej nie mają na nią czasu, więc co się dziwić, że Dod ai M jak Mdłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michale, zgadzam się z Tobą, że gusta odbiorców determinują jakość towaru ale w przypadku mediów to często one (media) kształtują te gusta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest żaden niechlubny proces, to coraz lepsze dostowanie do potrzeb klienta i segmentacja rynku. To gusta odbiorców determinują jakość towaru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Media rozpracowując rynek, doskonale wiedzą,że poważniejsze tematy gorzej się sprzedają co niekorzystnie odbija się na zyskach.
Z żalem trzeba stwierdzić, że większości społeczeństwa odpowiada taka miałkość, bylejakość informacji przesycona sensacjami rodem z magla.

Stawiasz Kamilu bardzo ambitne wyzwanie; czy mu sprostamy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.