Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9531 miejsce

Doktor, który uratował tysiące ludzi

Minęło 40 lat, od kiedy dr Bohdan Woronowicz rozpoczął tworzenie jednego z najlepszych ośrodków terapii uzależnień w Polsce. W Ośrodku Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii z tej okazji zrobiono Mu... niespodziankę.

dr Woronowicz przyjmuje życzenia i gratulacje / Fot. Marcin SzostekPod ośrodkiem zebrały się bowiem dziesiątki byłych pacjentów - i nie tylko - którzy spontanicznie i z potrzeby serca postanowili osobiście wyrazić swoją wdzięczność.
- Jestem bardzo zaskoczony i wzruszony – powiedział Woronowicz widząc pod ośrodkiem niespodziewanych i niezapowiedzianych gości. Zgromadzeni zaś, w odpowiedzi powitali doktora oklaskami. Wśród nich byli także między innymi, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pan Krzysztof Brzózka oraz kierownicy I i II Kliniki Psychiatrycznej IPiN, prof. Jacek Wciórka i prof. Tadeusz Parnowski.

Następnie rozpoczęła się część oficjalna spotkania, podczas której dr n. med. Bogusław Habrat, Kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień IPIN przeczytał list, w którym dyrekcja IPIN wyrażała podziękowania za wieloletnią pracę. A przede wszystkim za fakt, że dr Woronowicz przez czas wieloletniej pracy dał się poznać przede wszystkim, jako pełen „poświęcenia lekarz /…/zawsze stawiający dobro pacjenta na pierwszym miejscu.”

Te słowa potwierdzali obecni pacjenci - których Bohdan Woronowicz leczył tak w latach 70., 80-tych jak w ostatnich. Wielu z nich to trzeźwi od ponad 20, a nawet 30 lat, alkoholicy - osoby w różnym wieku, o różnym pochodzeniu społecznym i zawodowym oraz z różnym stażem trzeźwości.

– Jak to jest możliwe, panie doktorze – mówił jeden z nich – że aż trzy raz wyrzucał mnie pan z leczenia i ze szpitala, a ja pana dziś kocham! -; inny dodał – To Pan uratował mi życie i za to jestem Panu do końca tego mojego życia wdzięczny. -

Doktor Bohdan T. Woronowicz położył niezwykłe zasługi dla rozwoju lecznictwa uzależnienia od alkoholu – w roku 1975 współtworzył pierwszy w Polsce (i w Europie Środkowo-wschodniej) psychoterapeutyczny oddział odwykowy dla osób uzależnionych od alkoholu w IPIN w Warszawie, następnie po 5 latach stał się jego kierownikiem i ordynatorem i był nim aż do 2014 roku. Żegnając się ze wszystkimi, dr Woronowicz obiecał, że będzie od czasu do czasu odwiedzał Ośrodek i chętnie, nieformalnie spotykał się z jego pacjentami.

Obecny na spotkaniu profesor Wiktor Osiatyński podkreślił, że jego zdaniem, dr Woronowicz w tym czasie stworzył i realizował jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy ośrodek terapii uzależnień na świecie.

Jednocześnie doktor Bohdan T. Woronowicz to także współorganizator pierwszej w Warszawie grupy Anonimowych Alkoholików o nazwie "Odrodzenie". Co bardzo istotne, w czasie, gdy ruch ten w Polsce był jeszcze bardzo młody, doktor udostępniał pomieszczenia oddziału na spotkania jej uczestników, a także był jednym z dwójki fundatorów Fundacji Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce oraz pierwszym, Powiernikiem klasy A (nie alkoholikiem).

Stąd, wśród zgromadzonych gości pojawili się członkowie wspólnoty AA, reprezentanci Stowarzyszenia Poznańska 38, którego dr Woronowicz był "ojcem chrzestnym", czy Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości z Zakroczymia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto przybliżać sylwetki takich ludzi jak doktor Woronowicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.