Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26697 miejsce

Doktor Wanda Błeńska człowiek miłości

"Matka trędowatych" - tak nazwano dr Wandę Błeńską. W Światowym Dniu Trędowatych warto wspomnieć o człowieku pełnym sercu miłości którym była.

Urodziła się 30 października w 1911 roku w Poznaniu. Ma już 100 lat, z czego 43 lata spędziła w Ugandzie, lecząc ludzi chorych na trąd. Chorzy mówili o niej „Matka Teresa”. Nigdy nie założyła rodziny, ale nie żałuje. Misja to był jej sposób życia. Pomagając chorym, czuła się szczęśliwa.

W roku 1946 pojechała nie do Ugandy, tym razem do Hanoweru do umierającego brata. Trudno było jej dostać się do niego A jednak się jej udało. Z Lubeki dotarła ciężarówką wojskową. Spędziła z bratem jego ostatnie chwile. Potem wyjechała do Anglii. Pani Wanda była lekarzem. Skończyła kilka kursów medycznych medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu. Zaczęła się zastanawiać, co zrobić z resztą swego życia. Jej największym marzeniem była praca w misji. Postanowiła, że będzie leczyła trędowatych.

Wizę do Ugandy otrzymała po półtora roku. W 1950 roku przybyła do szpitala trędowatych we wsi Buluba prowadzonym przez siostry franciszkanki. Praca była bardzo ciężka i w złych warunkach. Straszna choroba, jaką jest trąd, nie oszczędzała nikogo, nawet dzieci. Dzięki pracy misjonarzy wiele z nich udało się uratować. W sali operacyjnej nie było prądu, operowali tylko w dzień. Pani doktor nie miała czasu myśleć czy się zarazi, pracowała od świtu do nocy.

Mieszkała w dwóch pokoikach, jednak tylko jeden miał dach, ale nigdy nie narzekała. Czasem czuła się samotna wśród ludzi o tak odmiennej kulturze. Tęskniła za Polską. Uważała, że misja jej się zakończyła. Była spokojna o chorych, bowiem zostawiła tam następców. Do Polski wróciła samolotem. Wspominając, że pół wieku temu wyjeżdżała za granicę. Zamieszkała z kuzynką w Poznaniu, ale w Bulubie wciąż o niej pamiętają.

W Ugandzie stała się legendą. Nazwano ja tam „Matką trędowatych”, albo polską: „Matką Teresą Ambasador Misyjnego Laikatu”, jak określił ją bł. Jan Paweł II. Możemy nazwać ją współczesną samarytanką. Błeńska jest honorowym obywatelem Poznania, doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu i honorową obywatelką Ugandy.

Została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Od papieża Jana Pawła II otrzymała odznaczenie Order Świętego Sylwestra - najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Dzieci przyznały jej Order Uśmiechu. Dr Wanda Błeńska została jedną z laureatek ”Czesława”- nagrody im. Ks. Czesława Cofty, męczennika z czasów II wojny światowej. W stolicy Wielkopolski działa Piątkowska Szkoła Społeczna im. Dr Wandy Błeńskiej 17 czerwca 2003 stał się jednym z najważniejszych dni dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły w Niepruszewie. Właśnie tego dnia szkoła otrzymała swe imię. Patronem została dr Wanda Błeńska. zobacz:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Monika
  • Monika
  • 02.04.2012 10:14

Pani Wanda jest dobrym człowiekiem.Warta uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ALan
  • ALan
  • 28.02.2012 10:35

Ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezmiernie ważny artykuł. O takich Polakach i ludziach należy pamiętać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za ten artykuł, gdybyś była blisko, to bym Cię uściskał. Piękna, wspaniała Kobieta tylko, czy aby naszych czasów? Kiedy ludzkość będzie stać na więcej takich, jak Pani Wanda? Justynko roześlij ten artykuł do wszystkich Serwisów Obywatelskich. Niech Polacy się dowiedzą, że można mieć przed oczyma, nie tylko mamonę.
Niech żyje Pani Wanda, jak najdłużej - ile tylko się da. Niech Jej Bóg Błogosławi. A jak przyjdzie pora weźmie Jej anielska duszę wprost do nieba.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 22.02.2012 17:54

Bardzo interesująca osoba pani Wanda Błońska.
Ciekawie to pani opisała.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelniczka
  • Czytelniczka
  • 22.02.2012 17:52

Znam ją osobiście dusza człowiek. Bardzo dobrze, że pani Justyno o niej wspomina. To człowiek o którym trzeba pamiętać. Dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lekarka zasługująca na uznanie.
Szkoda że materiału o tej kobiecie, nie zamieszczono w dziale - LUDZIE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.