Facebook Google+ Twitter

Dokument "Gwizdek" robi międzynarodową karierę

Dokument Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych na amerykańskim Festiwalu Sundance. "Gwizdek" opowiada o trzydziestoletnim Marcinie Batko, który jest sędzią piłkarskim najniższych klas rozgrywkowych w Polsce.

Royalty Free / Fot. Royalty FreeO filmie zrobiło się głośno dzięki telewizji Canal+, która w grudniu 2012 roku wyemitowała dwa filmy dokumentalne o pracy sędziów piłkarskich. Reportaż "Sędzia na podsłuchu" autorstwa Marcina Rosłonia przedstawiał pracę sędziego - Tomasza Musiała i jego asystentów podczas meczu Ruchu Chorzów z Lechią Gdańsk. Drugi, pracę początkującego sędziego - Marcina Batko.

Marcin - bohater

Marcin Batko to młody chłopak, który stoi u progu poważnych życiowych decyzji. Mieszka z matką, która oczekuje od niego działania. On sam szuka pracy i miłości. Nie jest celebrytą. Dorabia jako sędzia piłkarski, co nie jest dla niego łatwym kawałkiem chleba.

Grzegorz - autor

Grzegorz Zariczny sam kiedyś był sędzią. Rozumie swojego bohatera doskonale. Nie raz znalazł się w podobnych boiskowych sytuacjach. Obaj znają się doskonale. Mieszka pod Krakowem we wsi Kokotów, gdzie pomaga dziadkom przy gospodarstwie. Nie ukończył studiów geograficznych, ale za to jest absolwentem reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślaskiego.

Film - "Gwizdek"

Pomysł na film zrodził się ponad pięć lat temu. Miał wiernie oddać pracę sędziów piłkarskich na najniższych szczeblach. Zaricznego sędziowanie zabolało. Ciągłe obrażanie, pretensje i obelgi nie należą do przyjemnych i trzeba mieć twardy charakter, by po ciężkim meczu ponownie wyjść na boisko.

Dzięki zwycięstwie w konkursie udało się urzeczywistnić marzenia. Film zrealizowano w studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmów Polskich. Jest to dokumentalny debiut krótkometrażowy Zaricznego, który miał swoją premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2012 roku.

Festiwal - Sundance

Festiwal Sundance trwa od 17. do 23. stycznia 2013 roku. Organizowany jest od 1981 roku w stanie Utah w USA jako lider amerykańskich festiwali, propagujących kino niezależne. Swoim zasięgiem obejmuje filmy fabularne i dokumentalne w kategorii długo- i krótkometrażowej. Pomysłodawcą festiwalu jest aktor Robert Redford. Na Sundace swoje kariery rozpoczynali m.in.Quentin Tarantino i bracia Cohen.

Festiwal - nagroda

Spośród ponad 8 tys. zgłoszonych filmów, wybrano piętnaście krótkometrażowych, a wśród nich "Gwizdek", który został okrzyknięty najlepszym filmem dokumentalnym w tej kategorii.

- We love this film - powiedział animator Don Hertzfeldt podczas rozdania nagród.

Po raz kolejny polskie filmy pojawiają się na Festiwalu. W 2012 roku Polskę reprezentowały fabularne "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka, a dwa lata temu dokumentalny krótki metraż "Poza zasięgiem" Jakuba Stożka, który otrzymał specjalne wyróżnienie.Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Zariczny
Zdjęcia: Weronika Bilska
Montaż: Katarzyna Leśniak
Dźwięk: Krzysztof Ridan
Producent wykonawczy: Marek Nawracaj


Opieka artystyczna: Jacek Bławut


Produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: TVP
Koprodukcja i produkcja wykonawcza: Full Film Service
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Subiektywnie o piłce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.