Facebook Google+ Twitter

Dokument "Punkt wyjścia" walczy o nominację do Oscara. Dziś Akademia ogłosi listę produkcji, które mają szansę na statuetkę

Obraz "Punkt wyjścia" walczy o nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. W czwartek, 14 stycznia, Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi listę nominowanych produkcji

 / Fot. materiały prasoweW gronie dziesięciu pozostałych po wstępnej selekcji filmów dokumentalnych (odpadło ponad 70), jest między innymi niespełna 40-minutowy film „Punkt wyjścia” wyreżyserowany przez Michała Szcześniaka. Większość scen do tego wzruszającego obrazu nagranych zostało przed trzema laty w niżańskim Areszcie Śledczym (w jego strukturach funkcjonuje więzienie dla kobiet) i Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Przed Anetą, która za zabójstwo swojej babci skazana została na 12 lat więzienia, ważna chwila. Właśnie minęło dziesięć lat, odkąd trafiła za kratki. Przebywa w Zakładzie Karnym dla Kobiet w Nisku.

Teraz sąd penitencjarny ma rozpatrzyć jej kolejny wniosek o warunkowe, przedterminowe zwolnienie z więzienia. Odliczając dni do posiedzenia sądu, Aneta korzystając z możliwości czasowej pracy poza zakładem, spędza wolne chwile opiekując się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. To tam poznaje panią Helenę, starszą, niepełnosprawną kobietę... Czy ta historia i jej prezentacja zyska uznanie w oczach znawców kina?

W czwartek, 14 stycznia, ogłoszona ma zostać ostateczna lista pięciu filmów w każdej kategorii, których twórcy zaproszeni zostaną na 88. ceremonię rozdania Oscarów, która odbędzie się 28 lutego w Hollywood. „Punkt wyjścia” („Starting Point”) sklasyfikowany jest w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. „Punkt wyjścia” zdobył już nagrody na festiwalach w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Złotą Żabę za zdjęcia na Camerimage, Grand Prix na Opolskich Lamach i Jantar dla najlepszego filmu na festiwalu w Koszalinie. Film wyprodukowało łódzkie Studio Munka.

Marcin Radzimowski (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.