Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20694 miejsce

Dokumentacja medyczna po nowemu

Większość z nas choć raz był hospitalizowany w szpitalu. W związku z tym zakłada się nam dokumentację medyczną. Jak długo szpitale mają obowiązek ją przechowywać? Czy mamy pewność, że nasze informacje o nas są bezpieczne?

Jolanta Augustyniak- dyrektor Generalna / Fot. Fotogr.J.M.BudniakRozmowa z Jolantą Augustyniak - Dyrektor
Generalna na Europę Środkowo-Wschodnią OSG

Dlaczego uważa Pani, że zakłady opieki zdrowotnej
mało racjonalnie wydają pieniądze?

Placówki zdrowotne mają bardzo poważne obowiązki dotyczące przechowywania dokumentacji medycznej. W zależności od rodzaju czas przechowywania to od 10 do 22 lat. Prowadzenie takiego archiwum jest bardzo kosztowne.

Takie są przepisy, więc nie da się tego zmienić.

Przepisów nie da się zmienić i nawet jako potencjalna pacjentka bym tego nie chciała. Można jednak sprawić, aby koszty związane z archiwizacją dokumentacji medycznej były zdecydowanie niższe.

Jak to jest możliwe.

Obniżenie kosztów związanych z archiwacją dokumentacji medycznej przez zakłady opieki zdrowotnej jest możliwe dzięki outsourcingowi.

Co to znaczy i jak to działa?

Wyobraźmy sobie, że jest szpital i na przykład takie przedsiębiorstwo jak OSG, które specjalizuje się w zarządzaniu i archiwizacji dokumentacji. Placówka medeczna ma swoje obowiązki związane z przechowywaniem ważnych informacji o stanie zdrowia pacjentów i procedurami medycznymi. Aby się wywiązywać z tego do czego zmusza ustawa szpital
musi stworzyć specjalną przestrzeń na prowadzenie archiwum, kupic odpowiednie meble, zatrudnić wykwalifikowanch pracowników, bo wbrew pozotorom praca archiwisty wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. To wszystko generuje znaczące koszty, wiąże się ze stałymi wysokimi wydatkami i odpowiedzialnością. Szpital może jednak wynająć kogoś kto się tym zajmie za niego, np. OSG. Po podpisaniu umowy nasi pracownicy odbierają dokumentację i jest ona achiwizowana w naszych archiwach. Szpital odzyskuje powierzchnię, którą przeznaczał na magazynowanie, pracownicy moga zająć się cyzm innych, z kierownictwa spada odpowiedzialność, a ze względy na to, że OSG zajmuje się tylko archiwizowaniem potrafi robić to zdecydewanie taniej niż placówka medyczna, więc za tę usługę pobieramy zdecydowanie mnie niż wynoszą koszty placówki medycznej, kóra sama się tym zajmuje.

Wygląda to bardzo aktrakcyjnie, nie podoba mi się tylko to, że dokuemnty pocjentów opuszczają szpital i trafiają w obece ręce, to są w końcu informacje poufne.

I tutja się Pani myli. Gwarantuję, że dokumentacja medyczna przechowywana przez OSG jest zdecydowanie bardziej bezpieczna niż w przypadku, kiedy znajduje się w szpitalu. Tam może się zdarzyć, że od archiwum zajrzy osoba niepowołana, często oglądamy takie sytuiacje w filmach sensacyjncyh. Dokumenty moga też ulec zalaniu, spaleniu itd. W OSG jest to praktycznie wykluczone. System przechowania akt jest tak skomlikowany, że osoba nieupoważniona nie ma sznas odnaleźć tego co by chciała. Magazyny są przygotowane wyłącznie z myślą o przechowywaniu dokumentów, poza tym obiekty posiadają monitoring elekronicznyczny i ochronę fizyczną. Nic nie może się zdarzyć.

To jaka jest możliwości wydostania potrzebnych dokumentów, za pewne zajmuje to dużo czasu.


W przypadku OSG przekazanie dokumentacji medycznej zajmuje od 24 do 48 godzin w zależności od przyjętej procedury. Zapewniam, że jest to zdecydowanie szybciej niż w wielu zakładach opieki zdrowotonej, gdzie pacjenci potrafią czekać na potrzebne dokumenty dłużej niż tydzień.

Taniej, szybciej, bezpiecznie, brzmi to jak w bajce.

To prawda, że jak w bajce, z tym, że my to rzeczywiście robimy tak jak opowiedziałam.

Dziękuję za rozmowę.
Jolanta Maria Budniak


Jolanta Augustyniak- Dyrektor
Generalna na Europę Środkowo-Wschodnią OSG

Od 2000 roku Dyrektor Generalna OSG Polska Sp. z o. o., a od 2007 Dyrektor Generalna na Europę Środkowo-Wschodnią OSG. Z sukcesem promuje i wdraża inteligentne archiwizowanie dokumentacji papierowej i elektronicznej. Podczas jej kadencji OSG zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia – między
innymi za innowacyjność proponowanych rozwiązań. Zdobyte doświadczenie i wiedzę zaimplementowała na rynkach: chińskim i hinduskim.

Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i doktorant Studiów Ekonomicznych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ma wieloletnie doświadczenie menedżerskie w międzynarodowych korporacjach. Karierę zawodową rozpoczęła jako menadżer sprzedaży w sektorze prywatnych usług medycznych w największej Europejskiej firmie ratowniczej Falck A/S, następnie w branży security w koncernie G4S. Jako pierwsza zmieniła i wypromowała nowy wizerunek „ochroniarza” i firmy ochroniarskiej jako profesjonalnego dostawcy rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Otrzymała tytuł „Menedżer Roku 2009”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.