Facebook Google+ Twitter

Dolar nie był aż tak słaby od trzynastu lat

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2008-02-05 12:22

Za amerykańską walutę płacono wczoraj rano tylko 2,4020 zł. Złoty umocnił się do dolara do poziomu, który tylko na chwilę pojawił się w połowie stycznia, a wcześniej nie widzieliśmy go od sierpnia 1995 roku.

Również euro spadło do rekordowo niskiego poziomu 3,5628 zł. - Złoty najszybciej zyskuje do euro - podkreśla Marek Rogalski, główny analityk domu maklerskiego First International Traders. - To efekt bardzo dobrych danych dotyczących naszego PKB za ubiegły rok, a także ostatniej podwyżki stóp procentowych w Polsce - zaznacza.

Główny Urząd Statystyczny podał w ubiegłym tygodniu, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 6,5 proc. Dzięki tak dobremu wynikowi jesteśmy postrzegani jako najmocniejsza z gospodarek w Europie Środkowo-Wschodniej, a to oznacza napływ większej ilości kapitału, który jeszcze bardziej umacnia złotego.

Z kolei Amerykanie, chcąc złagodzić skutki kryzysu narynkach finansowych, radykalnie obniżają stopy procentowe. To musi skutkować osłabieniem amerykańskiej waluty.
To samo czeka brytyjskiego funta. W najbliższy czwartek decyzję o stopach procentowych podejmie także Bank Anglii. Można spodziewać się, że na Wyspach stopy zostaną obniżone o 0,25 pkt proc. Z kolei Europejski Bank Centralny, który już zapowiedział obniżkę, najprawdopodobniej zdecyduje się na nią dopiero za kilka miesięcy. - Obecnie przeciw obniżce przemawia zbyt wysoka inflacja w strefie euro - mówi Marek Rogalski.

Jednak osoby, które trzymają swoje oszczędności w dolarach, nie powinny tracić silnych nerwów. Coraz więcej wskazuje bowiem na to, że dolar osiągnął już swój dołek i spadnie jeszcze najwyżej około trzech groszy. Zdaniem analityków drugie półrocze przyniesie jego odbicie.
Złoty powinien także zacząć się osłabiać. Nastąpi to w momencie, gdy Rada Polityki Pieniężnej przestanie podnosić stopy. W tym roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki.
Jeżeli takie prognozy się sprawdzą, to pod koniec tego roku za jednego dolara będziemy płacili 2,55-2,65 zł. A euro powinno kosztować 3,60-3,70 zł.

Łukasz Pałka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.