Facebook Google+ Twitter

„Dolina Issy”. Premiera po rekonstrukcji cyfrowej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-09 09:45

12 listopada w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysty pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy". Gośćmi premiery będą jego twórcy oraz aktorzy.

Danuta Szaflarska i Anna Dymna w filmie "Dolina Issy" / Fot. materiały prasowe, KinoRPLitewska prowincja początku XX wieku, świat fascynujący i mroczny, gdzie chrześcijaństwo przenika się z pogaństwem, świat żywych ze światem umarłych, a targani namiętnościami ludzie zdolni są do czynów strasznych i niezwykłych. 12 listopada (poniedziałek) w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysty pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy". Gośćmi premiery będą jego twórcy, a wśród nich autor zdjęć Jerzy Łukaszewicz, kompozytor Zygmunt Konieczny oraz aktorzy Maria Pakulnis, Danuta Szaflarska i Krzysztof Gosztyła.

Adaptować „Dolinę Issy” ze względu na jej eseistyczną formę nie było łatwo, zwłaszcza że Konwicki nie chciał robić kolejnej opowieści o dziecięcej inicjacji. Zamiast tego zrobił film o świecie, którego już nie ma, zmitologizowanej Litwie roku 1918, fascynującej i mrocznej, napiętnowanej złem, gdzie chrześcijaństwo przenika się z pogaństwem, świat żywych ze światem umarłych, a ludzkie czyny dyktowane są niszczącymi namiętnościami.

Piękna Magdalena (Anna Dymna), która, nieszczęśliwie zakochana w młodym księdzu (Tadeusz Bradecki), popełnia samobójstwo, panicznie bojąca się śmierci babcia (Danuta Szaflarska), Baltazar (Krzysztof Gosztyła) zmagający się z wyrzutami sumienia po zabiciu człowieka - wszyscy oni są naznaczeni przez to miejsce. A ich potomkowie - w tym Konwicki i Miłosz - skazani na wygnanie, tułaczkę po świecie, podkreślaną kontrapunktowymi dla filmowej opowieści wierszami poety, recytowanym na tle obcych, wielkomiejskich pejzaży. Krzysztof Gosztyła w filmie "Dolina Issy" / Fot. materiały prasowe, KinoRPZnakomite zdjęcia Jerzego Łukaszewicza, niepokojąca muzyka Zygmunta Koniecznego, doborowa obsada i status jednej z najciekawszych ekranizacji polskiej literatury.

„Dolina Issy” to kolejna tegoroczna premiera KinaRP. Rok 2012 w 5-letniej historii Projektu jest rokiem wyjątkowym, bo rekonstrukcji cyfrowej zostało poddanych łącznie aż 40 filmów - niektóre z nich, na czele z „Pannami z Wilka”, zaprezentowano podczas tegorocznego FPFF w Gdyni w ramach cyklu Czysta klasyka. W grudniu - premiera „Człowieka z żelaza”.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.