Facebook Google+ Twitter

Dolina nieuczciwości

W Polsce jest tak dużo wolności, że nawet to co jest zabronione też jest dozwolone.

 / Fot. .Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza – chciałoby się zawołać za znanym politologiem z Nagłowic, po wysłuchaniu sejmowej debaty na temat bulwersującej afery Amber Gold. Czterysta lat z hakiem minęło, a potrzeba naprawy Rzeczpospolitej aktualna jest jak nigdy dotąd. Nie mamy wprawdzie dziś takiego tuza intelektu jak ongiś Andrzej Frycz Modrzewski, ale jego dzieło napisane w 1553 roku” De Republica demedanda” pozostaje nadal aktualne. Przebieg poselskiej debaty świadczy także o ponadczasowej aktualności słów innego z wielkich mistrzów polskiego Odrodzenia Jana Kochanowskiego, który stwierdził, iż nowe przysłowie sobie Polak kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi.

Niezamierzoną zasługą nieobecnego na sali sejmowej negatywnego bohatera skandalicznego oszustwa, kompromitującego dogłębnie całą klasę polityczną i zasady ustrojowe Rzeczpospolitej, jest niebywały rozgłos wokół tego perfidnego przestępstwa, dokonanego z aplauzem medialnych reklam. Burza, którą rozpętał błyskawiczny i widowiskowy upadek piramidy finansowej eufemistycznie nazywanej parabankiem, rzucił demaskujące światło na marne fundamenty naszego państwa, wyrosłego wprawdzie na pożywce robotniczych protestów, lecz szczycącego się niezasłużenie etosem „Solidarności”. Po raz kolejny z bólem opadła oślepiająca łuska chciwości, z oczu ludzi, goniącym za łatwym zyskiem bez pracy.

Szkoda, że zabrakło na sejmowej sali męża opatrznościowego, co by zawołał w stronę dygnitarzy zasiadających w rządowych i poselskich ławach. - Panie i panowie, może nie wszyscy, ale w przygniatającej większości to wy jesteście odpowiedzialni za przeżarte korupcją struktury państwa. Wy, jako elita władzy wiecie najlepiej jak ręką rękę myje. Za waszą zgodą trzymają nas w kleszczach korporacje, które dbają niemal wyłącznie o prywatne interesy swoich członków, również te nielegalne, pozostające w rażącej sprzeczności z interesami państwa i społeczeństwa. To pod waszą, skrytą ochroną kwitnie lichwa i spekulacja, pozwalając sprytnym i bezwzględnym graczom przejmować owoce cudzej pracy.

W praworządnym państwie wolności obywatelskie rosną wprost proporcjonalnie, do wzrostu poczucia odpowiedzialności za skutki decyzji w ramach tych wolności podejmowanych. U nas jest to zależność odwrotnie proporcjonalna. Więcej wolności oznacza więcej samowoli, nepotyzmu, korupcji i oszustwa. Z sarkazmem można powiedzieć. W Polsce jest tak dużo wolności, że nawet to, co jest zabronione też jest dozwolone. Bezprecedensowy szaber majątku narodowego nazywany prywatyzacją poczynił niepowetowane szkody w mentalności Polaków, wyzwalając niepożądane formy społecznej aktywności, ukierunkowane na poszukiwanie i doskonalenie metod i narzędzi do zawłaszczania cudzego mienia. Zamiast wymarzonej krzemowej doliny stworzyliśmy dolinę nieuczciwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (46):

Sortuj komentarze:

Należy się 5 pkt tylko za treść, ponieważ tytuł zdecydowanie niedobrany. To przecież już nie jest dolina - to już jest wielki "Granda Canyon" i coś mi się zdaje, że tutaj prano pieniądze jeszcze większego kanionu "Kapitał Baranca del cobre Waticanica".

Komentarz został ukrytyrozwiń
uuuuuu
 • uuuuuu
 • 08.09.2012 10:23

Andrzej Chorążewicz Dzisiaj 08:14
Włodzimierz Dajcz Dzisiaj 07:57
Andrzej Chorążewicz Dzisiaj 07:43

makrela za 7,50 między dwoma ochłapami (a może ohłapami) cieniutkiego leszcza.

pożal się Boże, do czego to doszło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współczuję tym, którzy wciąż pałają nienawiścią do tego, co dawno minęło.Bywa jednak, że jest to rozpaczliwa próba wybielenia siebie z nieciekawej przeszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 08.09.2012 00:09

Andrzej Chorążewicz Wczoraj 20:12

co ty chopie pierdzielisz?
z moją ortografią do szkoły? po co?
szkoda czasu

ja prosto do Belwederó, na prezydenta pójdę.
i to nie masakra, to pewnik.
liczę na ciebie

Komentarz został ukrytyrozwiń
antykomor
 • antykomor
 • 07.09.2012 22:24

czytam w ...

bulu i nadzieji

i żegnam ...
Czamborską.

jajcarz z tego komora

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 07.09.2012 18:56

ort Dzisiaj 18:32
to wszystko co znalazłeś?

rzuć jeszcze nosem na myNaród Dzisiaj 18:48 i szukaj, szukaj,
a gdy znajdziesz - rzuć okiem na myNaród Wczoraj 16:31

owocnych poszókiwań

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 07.09.2012 18:48

Edward Ksantowicz Dzisiaj 12:18
rzuciłem okiem na twoje CV i "Wszystko już poza mną, a przecież jeszcze tyle przede mną!"

pozwól na moje spostrzeżenia co do twego, przewodniego motta.
zapewne tym jednym zdaniem chciałeś wyrazić i smutek i nadzieję związaną z upływającym czasem.
ale coś mi tu nie sztymuje.
Otuż "poza" oznacza "z tyłu", "z prawej", z lewej", a także "z przodu" czyli "przed".

w skrajnym (cząstkowym) przypadku mamy:
"Wszystko już za mną, a (przecież ?) jeszcze tyle przede mną!"

teraz wyszła uroczo nadzieja pomimo smutku.
wyszło takie "przeciw, a nawet za " z tym, że sympatycznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
ort
 • ort
 • 07.09.2012 18:32

@myNaród Dzisiaj 18:09 .
Dokonaj "dwóch róchuw ". Zrób tak :z wyrazu "róchuw" przestaw literki miejscami.Literkę, Ó, zamień z literką ,U, miejscami w wyrazie"róchuw" i POWSTANIE WYRAZ -ruchów.
Pójdź wreszcie do szkoły i niech dzieci cie nauczą ortografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 07.09.2012 18:09

Edward Ksantowicz Dzisiaj 12:18 - króciutko

1. masz mądrego psa. jego "zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania" a także "rozumienia i oceny" to są pomimo objawów demencji starczej atuty tego psiaka. on widocznie wie lepiej niż ty że listonosze, a szczególnie listonoszki przynoszą różne wiadomości; jeśli mi wolno, zalecam wykonanie dwóch róchuw
- zapytaj żony, czy to nie ona uczuliła tego "pełnego zaburzeń" psa na obce, damskie ciała w pobliżu domu oraz
- usiądź kiedyś przed lustrem, łyknij ze dwie lufki, i zastanów się czy zasługujesz na tak mądrego psa, bo coś mnie się widzi że ty to prof. bartoszewski a on to Prof. L.Kaczyński.
2. jest kilka bardzo głupich powiedzeń które są nieszczęściem Polaków, np "nie dyskutuje się z wyrokami sądów." Jest to chyba wymysł sędziów i pozostałych prawników. Są (w mojej ocenie) wyroki, które należy nie tylko wykrzyczeć, ale oprotestowywać. Takimi wyrokami są np te dla właściciela Amber Gold.
Inną bardzo głupią zasadą, nie wiadomo skąd wziętą, a przez ciebie głoszoną jest "na starość należy się szacunek".
To co, żyjący Demianiuk i wielu innych zbrodniarzy z Auschwitz, Sobiboru, Majdanka, łagrów sowieckich powinni być szanowani?

Pogadaj z psem, (tym, który ma tyle schorzeń), a jestem pewien, że udowodni ci twoje przegięcie.
Odżywiaj go dobrze

Komentarz został ukrytyrozwiń
ab
 • ab
 • 07.09.2012 14:54

Do kredytów, panie Wink, to może i nic. Tylko że to "wszystko" to jest wielki eufemizm. To takie "wszystko" mocno okrojone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.