Facebook Google+ Twitter

Dolina Rospudy: Zatwierdzone pozwolenie na niszczenie

Wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa. Inwestycja obejmie także obszary chronione doliny Rospudy. Czy decydenci naprawdę nie myślą?

www.sxc.huNa tą decyzję Komisja Europejska zareagowała natychmiastowo. Zastosowała przyspieszone procedury karne wobec Polski za poważne naruszenie obszaru chronionego w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Mam nadzieję, że stanowcza reakcja Uni Europejskiej spowoduje zahamowanie tej niszczycielskiej działalności. Właśnie dlatego głosowałam za przystąpieniem Polski do UE, by ktoś mógł hamować "mylne" decyzje naszych władz.

Tak, jest to skrajna nieodpowiedzialność. Po pierwsze dlatego, że właśnie podjęto decyzję o wypędzeniu, a raczej wybiciu rzadkich gatunków zwierząt – na przykład orła bielika. Po drugie, dlatego że taka inwestycja poważnie naruszy, jeśli nie zniszczy, naturalne torfowiska będące jednym z największych bogactw przyrodniczych Polski. Po trzecie, czy jak już to wszystko zostanie zniszczone, to czy przyjadą do nas cudzoziemcy podziwiać naszą przyrodę? Nie przyjadą. Bo kto by chciał wypoczywać na terenach "zielonych płuc Polski", mając nad głową drogę ekspresową, po której pędzić będą nie tylko samochody osobowe, ale także ciężarówki? Po czwarte – jest to głupota z ekonomicznego punktu widzenia. Unia Europejska zagroziła nie tylko wysokimi karami finansowymi za złamanie dyrektywy dotyczącej obszarów chronionych, ale także wstrzymaniem funduszy na inne inwestycje transportowe.

Poza tym radziłabym, by wykonawcy inwestycji jeszcze raz zweryfikowali plany finansowe. W Unii Europejskiej obowiązuje bowiem jeszcze jedna, ważna dyrektywa – "zanieczyszczający płaci". Zgodnie z nią podmiot, który poprzez swoją działalność wyrządza szkody w środowisku jest za nie finansowo odpowiedzialny. Ekolodzy na pewno o tym pamiętają. Zresztą już ostrzegli o tym wykonawcę – firmę Budimex Dromex S.A.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja jestem Przeciw obwodnicy i irytuje mnie to ze ktoś nawet myśli ze można ja zniszczyć przecież to skarb ta dolina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alek! Nie przeczę, .że Augustów ma problem z tirami, i że obwodnica jest niezbędna, tylko - jako obywatelka tego kraju - nie zgadzam się, by droga przecinała przez środek jedno z najcenniejszych - nie tylko w Polsce, ale i w Europie - miejsc. Nie rozumiem i chyba już nie zrozumiem dlaczego nie żdecydowano się na projekt omijający dolinę - to przesunięcie raptem ok. 20 km! Co powiemy naszym dzieciom? Że mieliśmy wyjątkowy skarb przyrody i sami go zniszczyliśmy tylko dlatego, że drogę nam się zachciało puścić akurat przez środek doliny, przy budowie której ososzyliśmy torfowiska. Nie wspomnę już o tym, że na każdej drodze ekspresowej zdarzają się wypadki. Jaka to będzie katastrofa ekologiczna, gdy np przewróci się cysterna z chemikaliami, które "pięknie" podleją dolinę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.02.2007 12:42

Przebóg! Cała Polska, cały świat grzmią na Augustów, grzmią na radnych i prezydenta (mój post jest już nieco spóźniony, anachroniczny), że, pozwalając na budowę obwodnicy, pozwala na wybicie, zabicie rzadkich gatunków zwierząt: żab, orłów tudzież innych. Ale nikogo nie zastanawia i nie zdumiewa, że przez to, że codziennie przez Augustów przejeżdżają dziesiątki tirów, Augustów musi zmagać się z ofiarami w ludziach. Tak: niech kosztem życia żaby umrze człowiek.
Temat artykułu D.M. nadaje się do obiektywnej prezentacji, a nie subiektywnej. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2007 19:30

Zapraszam do kontrartykułu na ten temat, który pomimo że był nowszy zniknął z M3G
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomniałem o + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Na tą decyzję Komisja Europejska* - tĘ
S.A. - bez kropek, zresztą nie wiem, dlaczego ludziska dopisuja te litery w tekstach pozaprawnych? Kiedy Stocznia im. Komuny Paryskiej była PP to nie pisano PP.
Dzisiaj poinformowano, ze Unia wprowadza pojęcie zbrodniarz ekologiczny z wysokim zagrożeniem odsiadki. Istotnie, trzeba bronić naszych zielonych krajobrazów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://write-a-letter.greenpeace.org/140/eaae30713932a087961e87e430d02d73

polecam ten link... za jego pomocą można wysłać gotowy do władz Augustowa, wyrażając swój sprzeciw przeciwko niszczeniu Doliny Rospudy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tosiek, Tosiek... żebym ja nie widziała, jak robiłeś wyrzuty PAP, bo nie zauważyłeś, że to PAP, a nie autor W24 :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.